Architektura informacji AZD-SM>Arcinf
Zajęcia mają na celu wprowadzenie do zagadnień architektury informacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem systemów hipertekstowych oraz funkcjonalności interaktywnego interfejsu WWW. Projektowanie architektury informacyjnej zorientowane na użytkownika. Podobieństwa i różnice między bibliotekami cyfrowymi i repozytoriami a portalami muzealnymi.
Tryb zajęć
Efekty kształcenia
Student:
Ew_1 Zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego mające zastosowanie w działalności bibliotecznej i informacyjnej oraz w edukacji.
Ew_2 Ma podstawową wiedzę o bibliotekach oraz innych instytucjach kultury i orientację we współczesnym życiu kulturalnym.
Ew_3 Posiada wiedzę ogólną w zakresie bibliologii i informatologii.
Eu_1 Umiejętność oceny funkcjonalności i interfejsu użytkownika systemów informacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem portali WWW.
Eu_2 Potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informację z wykorzystaniem różnych źródeł i sposobów dla potrzeb własnych i użytkowników.
Eu_3 Potrafi rozpoznać różne typy dokumentów bibliotek i instytucji informacyjnych, przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego, miejsca w procesie historyczno-kulturowym.
Eu_4 Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych, ze specjalistami w zakresie bibliologii i informacji naukowej, w języku polskim i obcym.
Ek_1 Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role.
Ek_2 Potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania
Ek_3 Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu bibliotekarza i pracownika informacji.
Ek_4 Uczestniczy w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i różnych jego form.
Kryteria oceniania
Metody i narzędzia dydaktyczne
M_1 Zajęcia w pracowni informatycznej
M_2 Prezentacja multimedialna
M_3 Dyskusja
Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia:
W_1 Obecność na zajęciach
W_2 Przygotowanie projektu na zadany temat
Literatura
Literatura podstawowa
Nahotko M., Komunikacja naukowa w środowisku cyfrowym, Warszawa 2010.
Rosenfeld L., Morville P., Information Architecture for the Web Wide Web, Cambridge 1998.
Rosenfeld L., Morville P., Architektura Informacji w serwisach internetowych, Warszawa 2003.
Ding W., Lin X., Information Architecture. The Design and Integration of Information Spaces, Morgan & Claypool: 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: