Historia mediów w Polsce i na świecie DIKS-SL>Hismed
Program - I część: Zadania historii mediów, sposoby segmentacji procesu historycznego. Cywilizacja medialna. Początki mediów w starożytności. Kształtowanie się pisma i alfabetów. Historia komunikowania przez muzykę. Druk i książka– wynalazki, ludzie i funkcjonowanie. Grecki dramat: nowy język przekazu. Początki prasy światowej. Historia cenzury w mediach na świecie i w Polsce. Rozwój prasy angielskiej w XVIII wieku. Prasa francuska w XVIII wieku. Prasa USA i pozostałych krajów europejskich w XVIII wieku. Rynek prasy francuskiej w XIX wieku. Historia prasy angielskiej w XIX wieku. Rozwój amerykańskiego rynku prasy w XIX wieku: pierwsze tabloidy. Najważniejsze tendencje w prasie światowej XX wieku. Rynek prasowy w systemach autorytarnych i totalitarnych oraz prasa trzeciego świata. Propaganda – komunikowanie - informacja. Historia sondażu. Prasa polska do 1795 roku. Prasa polska pod zaborami – najważniejsze różnice i podobieństwa pomiędzy rynkami w trzech zaborach, charakter cenzury. „Wojna starej i nowej prasy warszawskiej”. Polskie czasopisma artystyczne, kulturalne i prasa gadzinowa na przestrzeni dziejów. Polska prasa emigracyjna. Rozwój polskiego rynku prasowego w dwudziestoleciu międzywojennym. Polska prasa w czasie II wojny światowej. Prasa Lubelska, powojenny socrealizm i okres Gomułki w prasie. Propaganda sukcesu w mediach w latach 70. Drugi obieg i prasa lat osiemdziesiątych. „Kultura Paryska” i Jerzy Giedroyć.
II część: Prehistoria technologii wizualnych i początki fotografii. Okoliczności powstania telegrafu i telefonu. Okoliczności powstania radia. Wynalazki a powstanie telewizji. Rozwój polskiego radia. Radio „Wolna Europa”. Rozwój polskiej telewizji. Historia kina niemego. Początki kina dźwiękowego. Film i język kinematografii. Kino amerykańskie: wielka piątka. Tendencje w kinematografii światowej po II wojnie. Arcydzieła filmowe: od Chaplina do Lyncha. Festiwale i nagrody filmowe. Arcydzieła polskiego filmu. Wynalazki ery elektronicznej – telefonia komórkowa, satelity, sieci kablowe, magnetowidy, telewizja cyfrowa. Historia maszyn liczących, komputera i Internetu. Świat reklamy. Instytucje regulujące rynek mediów w Polsce i na świecie. Kształtowanie się zawodu dziennikarskiego na świecie i w Polsce. Ryszard Kapuściński: dlaczego dziennikarstwo jest pasją? Nagroda Pulitzera. Dziennikarstwo śledcze: afera „Watergate”. Polskie dziennikarstwo śledcze. Afera Rywina. Nowe media ery Internetu. Ku mediom społecznościowym. Przegląd historyczny mediów wyznaniowych.
Tryb zajęć
Efekty kształcenia
Poznanie historii rozwoju mediów i dziennikarstwa w kontekście wynalazków. Rozpoznanie rozwoju środków komunikacji społecznej jako środowiska życiowego człowieka, jak i znajomość propagatorów formatów medialnych, rozróżniania rewolucji medialnych i procesu konwergencji mediów. Nabycie umiejętność analizy treści przekazu medialnego wg kontekstu historycznego na świecie i w Polsce.
Kryteria oceniania
W trakcie trwania zajęć semestru zimowego i letniego w sumie 4 prace pisemne lub kolokwia (test pisemny) cząstkowo sprawdzające stan wiedzy studenta. Zaliczenie po zimowym semestrze związane z dwiema pozytywnymi ocenami z eseju lub kolokwium. Egzamin końcowy w semestrze letnim ustny z całości materiału semestru zimowego i letniego - dopuszczenie do niego związane z dwiema pozytywnymi ocenami z eseju lub kolokwium w semestrze letnim.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Lektury podstawowe:
- Bajka Z., Historia mediów, ABCmedia, Kraków 2008.
- Briggs A., Burke P., Społeczna historia mediów, Warszawa 2015.
- Goban-Klas T., Cywilizacja medialna, WSiP, Warszawa 2005.
- Grzelewska D., Habielski R., Kozieł A., Osica J., Piwońska-Pykało L., Prasa, radio i telewizja w Polsce. Zarys dziejów, Elipsa, Warszawa 1999.
- Habielski R., Polityczna historia mediów w Polsce w XX wieku, WAP, Warszawa 2009.
- Łojek J., Myśliński J., Władyka W., Dzieje prasy polskiej, Interpress - Warszawa 1988.
- Płażewski J., Historia filmu, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich Wrocław-Warszawa-Kraków 1995.
- Wolert W. , Szkice z dziejów prasy światowej, Universitas, Kraków 2005.
Lektury uzupełniające:
- Bauer Z., Chudziński E., Dziennikarstwo i świat mediów, Universitas, Kraków 2000.
- Kania J., red., Media religijne i wyznaniowe w polskim systemie medialnym, WN US, Szczecin 2013.
- Kossowska E., Adamowski R., Media wyznaniowe w Polsce 1989-2004, IDUW, Warszawa 2004.
- Kapuścinski R., Autoportret reportera, Znak, Kraków 2003.
- Mocek S., Dziennikarze po komunizmie, Warszawa 2006.
- Słownik wiedzy o filmie, Park Edukacja, W-wa-Bielsko-Biała 2009.
- Słownik wiedzy o mediach, Chudziński E., red., Park Edukacja, Warszawa 2007.
- Słownik wiedzy o teatrze, Kosiński D., red., Park Edukacja, Warszawa 2009.
- Zając R., Biblia. Początek, Znak, Kraków 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: