E-dziennikarstwo DIKS-e-CD-SM>eDzie
Zmieniające się dynamicznie e-dziennikarstwo zdominowało i zrewolucjonizowało żurnalistykę w XXI w. Dotyczy to wszystkich dotychczasowych rodzajów przekazu, czyli tak materiałów tekstowych, jak dźwiękowych i telewizyjnych, a także zupełnie nowych form jak np. publikacje w rzeczywistości wirtualnej. Źródłem wiedzy o e-dziennikarstwie jest nauka o dziennikarstwie elektronicznym (ang. digital journalism studies), która próbuje nadążyć za szybko zmieniającymi się mediami cyfrowymi. Ćwiczenia mają za zadanie przedstawienie najwartościowszych ustaleń na temat obecnego stanu e-dziennikarstwa i różnych jego form i aspektów w oparciu o cenione publikacje naukowe z całego świata. Drugim celem ćwiczeń jest prezentacja i analiza nowych zjawisk, zmian i wybranych istotnych wydarzeń w świecie mediów elektronicznych oraz wpływających na nie procesów zachodzących współcześnie w cyfrowej infosferze w oparciu o aktualne informacje. Ćwiczenia dotyczą zarówno ogólnej praktyki dziennikarstwa elektronicznego jak wyodrębnionych obszarów, np. sieci społecznościowych, automatyzacji (algorytmy, sztuczna inteligencja, analityka, itp.), regulacji prawnych i samoregulacji, e-dziennikarstwa obywatelskiego czy elektronicznych mediów alternatywnych. Ćwiczenia poruszają rozmaite aspekty i problemy e-dziennikarstwa, na przykład szanse i zagrożenia związane z platformami społecznościowymi, nowe formaty i gatunki dziennikarskie, zachowania czytelników-słuchaczy-widzów, czynniki wpływające na atrakcyjność i skuteczność dziennikarskiego przekazu elektronicznego, dezinformacja i jej zwalczanie, etyka w mediach cyfrowych. Podczas ćwiczeń omawiane są również wybrane, szczególnie interesujące lub pouczające konkretne przykłady e-dziennikarstwa.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci:
- poszerzą wiedzę o dziennikarstwie elektronicznym,
- poznają wyniki badań wybranych kluczowych zagadnień dotyczących praktyki funkcjonowania mediów cyfrowych,
- uzyskają wgląd w teorie opisujące różne zjawiska występujące we współczesnej infosferze,
- wdrożą się do analitycznego oglądu mediów elektronicznych i publikacji cyfrowych,
- poznają wybrane przykłady działania mediów cyfrowych,
- zaznajomią się z charakterem i aktualnym stanem nauki o dziennikarstwie elektronicznym,
Kryteria oceniania
Ocena z ćwiczeń na podstawie aktywności podczas zajęć, uwzględniająca wypowiedzi studentów, prezentowaną przez nich wiedzę, znajomość mediów cyfrowych i umiejętność analizy zjawisk związanych z e-dziennikarstwem.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: