Edukacja cyfrowa DM-NL>EduCyfrowa
Zajęcia – Edukacja Cyfrowa - mają na celu zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami z zakresu edukacji cyfrowej jak również z możliwościami jakie niesie ze sobą oraz zdobycie przez studentów umiejętności wykorzystywania poznanych kompetencji cyfrowych. Poprzez zapoznanie z różnymi aspektami edukacji cyfrowej – zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej, studenci nabędą zasadniczą orientację w zakresie kształcenia cyfrowego. Dodatkowo podczas zajęć poruszone zostaną kwestie wykorzystywania sztucznej inteligencji w edukacji cyfrowej.
Zakres tematów:
T_1. Czym jest edukacja cyfrowa?
T_2. Historia edukacji cyfrowej i najważniejsze postaci związane z jej rozwojem
T_3. Rodzaje kompetencji związanych z nowymi technologiami
T_4. Kompetencje cyfrowe i kompetencje przyszłości
T_5. Edukacja medialna 3.0 i wykorzystywanie edukacji w walce z dezinformacją
T_6. Edukacja cyfrowa różnych grup wiekowych
T_7. Kształcenie cyfrowe w Polsce oraz w wybranych krajach członkowskich Unii Europejskiej
T_8.. Programy wspierające edukację cyfrową
T_9. Sztuczna inteligencja w kontekście edukacji cyfrowej
T_10. Wyzwania technologiczne a plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej
W cyklu 2022/2023-L:
Zajęcia – Edukacja Cyfrowa - mają na celu zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami z zakresu edukacji cyfrowej jak również z możliwościami jakie niesie ze sobą oraz zdobycie przez studentów umiejętności wykorzystywania poznanych kompetencji cyfrowych. Poprzez zapoznanie z różnymi aspektami edukacji cyfrowej – zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej, studenci nabędą zasadniczą orientację w zakresie kształcenia cyfrowego. |
W cyklu 2023/2024-L:
Zakres tematów: |
W cyklu 2024/2025-L:
Zajęcia – Edukacja Cyfrowa - mają na celu zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami z zakresu edukacji cyfrowej jak również z możliwościami jakie niesie ze sobą oraz zdobycie przez studentów umiejętności wykorzystywania poznanych kompetencji cyfrowych. Poprzez zapoznanie z różnymi aspektami edukacji cyfrowej – zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej, studenci nabędą zasadniczą orientację w zakresie kształcenia cyfrowego. Dodatkowo podczas zajęć poruszone zostaną kwestie wykorzystywania sztucznej inteligencji w edukacji cyfrowej. |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student po przeprowadzonych zajęciach posiada podstawową orientację w problematyce kompetencji cyfrowych oraz znajomość współczesnego poziomu rozwijania edukacji cyfrowej w Polsce i na świecie. W wyniku zajęć nabywa wiedzę na temat działań wspierających edukację cyfrową czy wykorzystania technologii cyfrowych w edukacji formalnej i nieformalnej. Student potrafi
przedstawić sposoby i narzędzia służące rozwijaniu edukacji cyfrowej.
Kryteria oceniania
Metody: Prezentacja multimedialna, Dyskusja
Kryterium oceniania: egzamin pisemny
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
Cyberprzestrzeń - człowiek - edukacja. Cyfrowa przestrzeń kształcenia. TOM 1, pod red. M. Tanasia i S. Galanciak, wyd. Impuls 2015.
Plebańska M., Kompetencje cyfrowe i ich cyfrowy rozwój, wyd. Difin 2023.
Ptaszek G., Edukacja medialna 3.0. Krytyczne rozumienie mediów cyfrowych w dobie Big Data i algorytmizacji, wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019.
Literatura uzupełniająca:
Ogonowska A., Ptaszek G. (red.), Edukacja medialna w dobie współczesnych zmian kulturowych, społecznych i technologicznych, wyd. Impuls 2015.
Plebańska M., Szyller A., Sieńczewska M., Q Edukacji cyfrowej, wyd. Difin 2020
W cyklu 2022/2023-L:
Literatura podstawowa: |
W cyklu 2023/2024-L:
Literatura podstawowa: |
W cyklu 2024/2025-L:
Literatura podstawowa: |
Uwagi
W cyklu 2022/2023-L:
nakład pracy: 30 h |
W cyklu 2023/2024-L:
Egzamin pisemny |
W cyklu 2024/2025-L:
Nakład pracy: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: