Duchowe dziedzictwo chrześcijaństwa DM-SL>DuDziedzChrze
Znaczenie duchowości dla aktualnych wyzwań i potrzeb świata. Wpływ duchowych wartości chrześcijańskich na cywilizację i dziedzictwo kulturalne.
Chrystianizacja, ewangelizacja. Religia jako system, wiara jako wybór. Dlaczego czas liczymy od narodzenia Jezusa Chrystusa? Niedziela – dzień Pański. Apostołowie, ojcowie apostolscy, ojcowie Kościoła, męczennicy, wyznawcy. Pustelnicy, cenobici, zakonnicy, życie konsekrowane. Architektura i sztuka a promocja chrześcijaństwa. Kościół powszechny. Dziedzictwo podstawowe chrześcijan: Słowo, modlitwa, sakramenty, credo, przykazania. Wysoka miara życia chrześcijańskiego: przykazanie miłowania Boga i bliźniego. Personalizm chrześcijański: wizja człowieka i godność osoby. Niezbywalne prawo człowieka do życia. Świętość jako sposób realizowania duchowego rozwoju człowieka. Rodzina wspólnota zakorzeniona w sakramencie. Chrześcijaństwo a demokracja. Prawo człowieka do prawdy i wolności. Praca jako dobro osobiste i społeczne. Władza polityczna jako służba. Zasada pomocniczości. Dziedzictwo uniwersyteckie: filozofia, teologia, prawo, medycyna. Przykład dziedzictwa duchowości chrześcijańskiej: mistyka. Klasztory modelu św. Benedykta. Promocja ćwiczeń duchowych św. Ignacego z Loyoli. Zjawisko laicyzacji i dechrystianizacji. Specyfika komunikacji dziedzictwa duchowego w XXI wieku.
W cyklu 2022/2023-L:
jak wyżej |
W cyklu 2023/2024-L:
jak wyżej |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Celem przedmiotu jest zapoznanie z dziedzictwem duchowym chrześcijaństwa w kontekście rozwoju cywilizacji aż do współczesności. Nabywanie wiedzy i postaw odpowiedzialności za dziedzictwo. Poznanie wpływu chrześcijaństwa na rozwój humanizmu, poznanie koncepcji inspirowanych Ewangelią, w których kryteria etyczne sięgają wysokich standardów życia ludzkiego oraz rozrożnianie zjawisk chrystianizacji i ewangelizacji w kontekście zmian cywilizacyjnych i kulturowych.
Kryteria oceniania
Uczestnictwo aktywne w zajęciach. Krótka prezentacja jednego z tematów opracowanych przez studenta do dyskusji podczas wykładu. Esej na zadany temat. Egzamin ustny w sesji.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Przegląd źródeł kościelnych istotnych dla przedmiotu badań:
Katechizm Kościoła Katolickiego, 1992
Leon XIII, Encyklika Rerum novarum, 15 V 1891
Jan XXIII, Encyklika Pacem in terris, 11 IV 1963
Paweł VI, Encyklika Populorum progressio, 26 III 1967
Paweł VI, Encyklika Humenae vitae, 25 VII 1968
Jan Paweł II, Encyklika Redemptor hominis, 4 III 1979
Jan Paweł II, Encyklika Laborem exercens, 4 IX 1981
Jan Paweł II, Encyklika Evangelium vitae, 25 III 1995
Jan Paweł II, Encyklika Fides et ratio, 14 IX 1998
Jan Paweł II, Adhortacja apostolska Familiaris consortio, 22 XI 1981
Jan Paweł II, Adhoratacja apostolska Ecclesia in Europa, 28 VI 2003
Benedykt XVI, Encyklika Deus Caritas est, 25 XII 2005
Benedykt XVI, Encyklika Caritas in veritate, 29 VI 2009
Benedykt XVI, Czym jest chrześcijaństwo? Testament duchowy, 2023
Franciszek, Encyklika Fratelli tutti, 03 X 2020
cd. literatury poniżej w części dot. semestru
W cyklu 2022/2023-L:
Benke Ch., Historia duchowości chrześcijańskiej w zarysie, Kielce 2009. |
W cyklu 2023/2024-L:
Benke Ch., Historia duchowości chrześcijańskiej w zarysie, Kielce 2009. |
Uwagi
W cyklu 2022/2023-L:
Przedmiot zakłada znajomość podstaw z zakresu dziedzictwa chrześcijaństwa i nauk społecznych. |
W cyklu 2023/2024-L:
Przedmiot zakłada znajomość podstaw z zakresu historii chrześcijaństwa i nauk społecznych. Warto zapoznać się z myślą prof. M. Hellera i ją przemyśleć: "Nauka, która pozbawia świat tajemniczości, to nauka XIX-wieczna, gdy wydawało się, że wszystko da się wyjaśnić za pomocą korbek, śrubek, pasów transmisyjnych i kół zębatych. A tak nie jest. Współczesna nauka wprowadza człowieka w świat tajemnic". (Znamy tylko małą cząstkę wieczności, Z ks. Michałem Hellerem rozmawia Michał Jędrzejek, "ZNAK" WRZESIEŃ 2018) |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: