Etyka FIL-SL>Etyka-w
W toku wykładu studenci zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami z dziedziny etyki oraz z koncepcjami etycznymi również w kontekście historycznym.
Treści kształcenia:
1. Elementy metaetyki.
2. Antropologiczne założenia etyki.
3. Nauka o aktach ludzkich.
4. Eudajmonologia – ujęcie etyki tomistycznej, problem celu i szczęścia w historii etyki, nauka o immanentnym celu życia ludzkiego.
5. Aksjologia – historyczny rozwój poglądów, moralna specyfikacja aktów ludzkich, przymioty wartości, konflikt wartości.
6. Deontologia – klasyfikacja stanowisk, naturalne prawo moralne, prawo pozytywne a obowiązek w sumieniu.
7. Synejdezjologia.
8. Areteologia.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/2024-Z: | W cyklu 2024/2025-Z: |
Efekty kształcenia
student, który zaliczy przedmiot:
dysponuje uporządkowanymi podstawowymi wiadomościami z dziedziny etyki (F1aK_W12)
zna metody badawcze i strategie argumentacyjne właściwe dla etyki (F1aK_W16)
samodzielnie rozwija wiedzę filozoficzną (etyczną) i rozwija umiejętności badawcze w dziedzinie etyki, kierując się wskazówkami opiekuna (F1aK_U02)
identyfikuje problemy etyczne w obszarze życia jednostkowego, społecznego i religijnego, formułuje wobec nich własne stanowisko i potrafi je uzasadnić (F1aK_U14)
w dyskusji wykazuje otwartość na nowe idee i gotowość do zmiany opinii w świetle dostępnych danych i argumentów (F1aK_K02)
rozumie problematykę etyczną związaną z odpowiedzialnością za trafność przekazywanej wiedzy, z uczciwością naukową oraz rzetelnością i uczciwością w sytuacji prowadzenia sporu filozoficznego (F1aK_K05)
Uznaje konieczność odwoływania się do racjonalnej argumentacji w debatach etycznych i rozumie odpowiedzialność filozofa za racjonalny charakter sporów (F1aK_K08)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: