Współczesne dylematy antropologiczne FIL-SL>dylemantro
1) Zagadnienie zmienności i niezmienności natury ludzkiej w kontekście rozumienia prawdy bycia - metafizyka, historyzm a filozofia egzystencji.
2) Konsekwencje przyjęcia tezy o zmienności natury ludzkiej w samorozumieniu człowieka i jego życiu społecznym - biologizacja człowieka i współczesny marksizm kulturowy..
3) Konsekwencje przyjęcia tezy o niezmienności natury ludzkiej w horyzoncie napięcia miedzy dobrem i złem - agatologia człowieka.
4) Problem napięcia między realnym i wirtualnym wymiarem życia człowieka - w dobie rewolucji cyfrowej.
5) Zagadnienie wiary i niewiary w Boga jako klucz do problematyki modyfikacji istnienia ludzkiego - w stronę transhumanizmu.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/2025-L: | W cyklu 2023/2024-L: |
Efekty kształcenia
Wiedza:
Student zna i rozumie w pogłębionym stopniu terminologię, wybrane fakty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące zaawansowaną wiedzę ogólną z zakresu filozofii człowieka.
Absolwent ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia oraz wybrane zagadnienia z zakresu zaawansowanej wiedzy szczegółowej w ramach filozofii człowieka.
Umiejętności:
Student potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu filozofii – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy i innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez:
• właściwy dobór źródeł filozoficznych oraz informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy, syntezy oraz twórczej interpretacji i prezentacji tych informacji
Kompetencje:
Absolwent jest gotów do krytycznej oceny odbieranych treści.
Absolwent jest gotów do uczestniczenia w życiu kulturalnym i korzystania z jego różnorodnych form
Kryteria oceniania
Wykład konwencjonalny, problemowy i konwersatoryjny.
Egzamin ustny. Protokół
Udostepnienie skryptu przed egzaminem.
Literatura
J. Bremer, Czy wolna wola jest wolna?, WAM, Kraków 2013.
M. Heidegger, Bycie i czas, (WSTĘP) tłum. M. Baran, PWN, Warszawa 2004 i nn.
J. Jagiełło, Spory o naturę człowieka, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2015.
J. Jagiełło, Świat realny - świat wirtualny: refleksja fenomenologiczno-hermeneutyczna na marginesie Plessnerowskiej tezy o naturalnej sztuczności człowieka, s. 305-327, [w:] M. Duda, ks. A. Świerczek, ks. Bogdan Zbroja, (red. naukowa), Wiara, mądrość, piękno w formowaniu i wychowywaniu współczesnego człowieka, WN UPJPII, Kraków 2023.
H. Marcuse, Eros i cywilizacja, Wydawnictwo Muza, Warszawa 1998.
J. Tischner, Spór o istnienie człowieka, Wydawnictwo Znak, Kraków 1997.
P. Duchliński, G. Hołub (red.), Transhumanizm. Wieloaspektowość zagadnienia, Wydawnictwo Naukowe Akademii Igantianum w Krakowie, Kraków 2022.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: