Historia powszechna XIX w. HIS-SL>hipXIX-w
Jest to najpierw historia polityczna. Następnie historia społeczna, dalej historia nauki, kultury, literatury i sztuki. W końcu historia życia codziennego. Jest to historia państw i narodów, regionów i kontynentów. Połowa wykładów należy do historii Europy, druga połowa należy do historii pozostałych kontynentów. Jest to stulecie przekraczania granic, wiek pary i elektryczności, kapitalizmu i liberalizmu, od rewolucji francuskiej do rewolucji rosyjskiej.
W cyklu 2023/2024-Z:
1. Wykład wprowadzający |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/2023-Z: | W cyklu 2023/2024-Z: | W cyklu 2024/2025-Z: |
Efekty kształcenia
Student zna historię XIX wieku. Swoją wiedzę potrafi zastosować w praktyce.
Kryteria oceniania
Wykład kończy się egzaminem. Podstawą do egzaminu jest podręcznik A. Chwalby. Egzamin w terminie "zerowym" odbywa się na ostatnich zajęciach w semestrze. Egzamin w terminie pierwszym przeprowadzony zostanie w sesji po uzgodnieniu terminu. Egzamin jest pisemny, składa się z 5 pytań. Egzamin w terminie drugim jest ustny.
Literatura
A. Chwalba, Historia powszechna. Wiek XIX, Warszawa 2012
W cyklu 2023/2024-Z:
Andrzej Chwalba, Historia powszechna. Wiek XIX. Warszawa 2012. |
Uwagi
W cyklu 2023/2024-Z:
Na ostatnich zajęciach egzamin "O". Pisemny. Trzy tezy. Podstawą egzaminu jest w/w podręcznik akademicki. Egzamin w terminie I w sesji. Termin do uzgodnienia. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: