Wykład monograficzny: Jak uwarzyć własne piwo w historycznym stylu? HIS-SM>wykDryja
Jak uwarzyć własne piwo w historycznym stylu?
Zamierzeniem kursu jest zapoznanie studentów z kulturową rolą piwa w historii, jak również z praktyczną stroną zagadnienia - wprowadzenie słuchaczy w świat piwowarstwa domowego.
W ramach kursu przewidziano następujące części:
1. wykłady z historii piwowarstwa - studenci zapoznani zostaną z historią piwa i piwowarstwa od pradziejów po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji ziem polskich. W trakcie wykładów zostaną poruszone też takie tematy jak: turystyka piwowarska, podział na style i rodzaje piwnego świata, historyczne style i gatunki.
2. uwarzenie wybranego piwa - w Laboratorium Dziejów Kultury Materialnej studenci uwarzą wybrane przez siebie piwo (UWAGA - w grupach maks. 5 osobowych), uczestnicząc we wszystkich etapach: warzeniu, fermentacji, leżakowaniu i butelkowaniu. Każdy otrzyma ok. 10 butelek własnoręcznie uwarzonego, zabutelkowanego i zaetykietowanego piwa.
3. wizyty terenowe w wybranych browarach - w ramach zajęć przewiduje się wizyty w browarach o zróżnicowanej wielkości (restauracyjny, kraftowy, średni browar regionalny), w zależności od aktualnych możliwości w umówieniu wizyty.
"Kompetencje nabyte poprzez udział w zagranicznym stażu dydaktycznym na Uniwersytecie w Opavie (Czechy) w ramach Zadania 5 - "Podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej", poz.59 - staż dydaktyczny zagraniczny, Programu pt. „Skonsolidowany Plan Rozwoju UPJPII” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, numer i nazwa Osi priorytetowej: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, numer i nazwa Działania: 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, na podstawie umowy o dofinansowanie nr POWR.03.05.00-00-Z104/17-00, zostaną wykorzystane podczas zajęć - wykład monograficzny, pt. Jak uwarzyć własne piwo w historycznym stylu?".
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- Student uzyskuje ogólną orientację w temacie i zna podstawowe fakty
- student ma umieć wyciągać samodzielnie wnioski, operować materiałem źródłowym, opracować go samodzielnie
- student ma umieć pracować samodzielnie, zachowywać krytycyzm w wyprowadzaniu wniosków, być gotowym do pogłębiania wiedzy
Kryteria oceniania
wykład, uczestnictwo w zajęciach oraz przygotowanie grupowej prezentacji o wybranym stylu piwa - jego historia i teraźniejszość, połączone z prezentacją własnych doświadczeń podczas warzenia, ocena sensoryczna.
Literatura
R. Unger, Beer in the Middle Ages and the Renaissance, Philadelphia 2004.
I. Hornsey, A History of Beer and Brewing, Cambridge 2003.
M. Nelson, The Barbarian's Beverage: A History of Beer in Ancient Europe, London 2005.
S. Kutrzeba, Piwo w średniowiecznym Krakowie, RK, 1, 1898, s. 37–52.
U. Sowina, Woda i ludzie w mieście późnośredniowiecznym i wczesnonowożytnym. Ziemie polskie z Europą w tle, Warszawa 2009.
S. Dryja, S. Sławiński, Mała Encyklopedia piwowarska Krakowa i Kazimierza, w wieku XVI i pierwszej połowie wieku XVII, Kraków 2019.
L. Lehrl, Domowe warzenie piwa (różne wydania)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: