Początki i rozwój nowożytnego malarstwa w Polsce (cd.) HS-ODK>wf2/2022/1
Wykład poświęcony jest początkom i dalszemu rozwojowi malarstwa nowożytnego, przede wszystkim barokowego w Polsce. Jego tematyka zarówno podnosi ważniejsze linie rozwoju sztuki malarskiej, jak też przybliża ważniejsze lub bardziej frapujące zagadnienia w sposób szczegółowy i pogłębiony. W trakcie zajęć omawiane są poszczególne kwestie z zakresu stylu, ikonografii, funkcji dzieł, twórczości ważnych i ciekawych twórców, mecenatu artystycznego, europejskich źródeł i wpływów oraz dorobku lokalnego malarstwa polskiego, w tym działalności istotnych ośrodków artystycznych w Rzeczypospolitej.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/ka posiada wiedzę na temat ogólnych kierunków rozwoju malarstwa nowożytnego w Polsce, jak też pogłębioną znajomość wybranych aspektów, takich jak twórczość wybitniejszych artystów, dorobek ważniejszych ośrodków malarskich, styl, ikonografia i funkcje dzieł malarskich okresu baroku.
Literatura
W ramach wykładu fakultatywnego, którego materiał oparty jest o szczegółową bibliografię przedmiotu, nie jest przewidywana literatura o charakterze podręcznikowym.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: