historia sztuki nowożytnej powszechnej HS-SL>hispow-w-4
Zajęcia stanowią kontynuację wykładu prowadzonego w semestrze zimowym. Semestr letni poświęcony będzie sztuce XVII i XVIII w.
Historia sztuki XVII i XVIII w. zostanie zarysowana na tle najważniejszych wydarzeń współczesnych. Przemiany religijne (podział Europy na kraje protestanckie i katolickie) oraz nowe ustroje polityczne (monarchia absolutna i parlamentarna, Republika Zjednoczonych Prowincji, absolutyzm oświecony w XVIII w.) wpłynęły na pojawienie się nowych centrów artystycznych (poza Rzymem i Antwerpią na czele wysuną się Paryż, Amsterdam, a w XVIII w. także Londyn, Monachium, Drezno i in.) i na ukształtowanie nowych teorii oraz funkcji sztuki (m.in. sztuki propagandowej).
Wykłady będą traktować o sztuce włoskiej XVII w. (kontynuacja zajęć z semestru zimowego), malarstwie Flandrii i Niderlandów, sztuce francuskiej XVII w. (zwłaszcza w okresie panowania Ludwika XIV), malarstwu XVII-w. Hiszpanii, angielskiej architekturze XVII w., a w drugiej części semestru sztuce XVIII w., zwłaszcza francuskiej i niemieckiej, a także malarstwu brytyjskiemu 2 poł. XVIII w.
W trakcie wykładów przedstawieni zostaną najważniejsi twórcy epoki nowożytnej i ich dzieła. Szczególna uwaga zostanie poświęcona ukazaniu ich w szerokim kontekście europejskiej sztuki. Mimo że ich wpływ na rozwój europejskiej sztuki był niebagatelny, podczas wykładów artyści mniej znani nie zostaną pominięci, bowiem to ich działalność upowszechniała różne rozwiązania formalne i ikonograficzne, które ze współczesnej perspektywy są charakterystyczne dla określonych kręgów kulturowych i okresów historycznych.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
W cyklu 2022/2023-L:
Lektury podstawowe (zalecane): |
W cyklu 2023/2024-L:
Lektury podstawowe (zalecane): |
W cyklu 2024/2025-L:
Lektury podstawowe (zalecane): |
Uwagi
W cyklu 2022/2023-L:
Nakład pracy studenta: 100h, w tym: |
W cyklu 2023/2024-L:
Nakład pracy studenta: 100h, w tym: |
W cyklu 2024/2025-L:
Nakład pracy studenta: 100h, w tym: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: