wstęp do historii sztuki-pojęcia i umiejętności-nowożytność HS-SL>wdhsn-c-1(02)
Ćwiczenia polegają na praktycznym stosowaniu wiedzy zdobytej w ramach wstępu do historii sztuki, w szczególności umiejętności opisu dzieł sztuki, który wynikowo prowadzi do analizy dzieła sztuki, jego formy, treści, jak też innych istotnych aspektów. Ćwiczenia zrekapitulują i utrwalą wiedzę o warsztacie badacza, w tym o zasobach informacyjnych dostępnych historykom sztuki i o sposobach ich poprawnego wykorzystania w pracy badawczej. Umiejętności powyższe zostaną spożytkowane do napisania zwięzłej monografii pojedynczego dzieła sztuki nowożytnej (z listy wskazanej przez prowadzącego), która będzie przedstawiona podczas zajęć terenowych przy omawianym zabytku i przeanalizowana w drodze dyskusji z innymi uczestnikami ćwiczeń.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/ka zna i potrafi zna podstawowe pojęcia dyscypliny, założenia metodologiczne oraz umie posłużyć się narzędziami badawczymi i wykorzystać umiejętności warsztatowe w analizie dzieł sztuki nowożytnej.
Kryteria oceniania
Warunkiem otrzymania zaliczenia jest aktywne uczestnictwo w zajęciach (dopuszcza się najwyżej dwie nieobecności). Ocena jest wystawiania na podstawie przedstawionego referatu, który należy wygłosić przy zabytku, a następnie złożyć w formie pisemnej do zrecenzowania przez prowadzącego. Wymogiem jest oryginalność i samodzielność pracy, a ocenie podlega poprawność metody, umiejętność analizy, skrupulatność w doborze literatury przedmiotu i obiektywność w jej wyzyskaniu, a także jakość tekstu, zarówno w warstwie kompozycyjnej, jak i językowej, ze szczególnym uwzględnieniem terminologii fachowej.
Literatura
Student/ka samodzielnie zestawia pełną bibliografię dotyczącą opracowywanego dzieła sztuki.
Uwagi
W cyklu 2022/2023-L:
Łączny nakład pracy: 90 h, w tym uczestnictwo w ćwiczeniach 30 h, przygotowanie rozprawy zaliczeniowej 50 h |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: