wstęp do historii sztuki HS-SL>wsdhs-w-1-01x
Wykład obejmuje główne wiadomości o historii sztuki jako dyscyplinie naukowej. W pierwszej kolejności omówione zostaną dzieje pojęcia sztuka od starożytności do nowoczesności, problemy typu i stylu oraz tematu i treści dzieła sztuki, klasyfikacji dzieł sztuki (typ). Na zajęciach omawiane są zagadnienia związane z zawodem historyka sztuki, zakresem jego fachowych kompetencji powiązanych z muzealnictwem, konserwatorstwem i ochroną zabytków, zagadnienia związane z inwentaryzacją zabytków, krytyką artystyczną i popularyzacją sztuki. Podczas zajęć omówione zostaną dzieje historiografii artystycznej i naukowej historii sztuki oraz w zarysie dzieje historii sztuki jako dyscypliny naukowej.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zdobywa podstawową wiedzę o historii sztuki jako dyscyplinie naukowej.
Student poznaje terminologię nauk humanistycznych. Student poznaje kompetencje historyka sztuki w muzealnictwie, konserwatorstwie, ochronie zabytków. Student zna podstawy historiografii artystycznej oraz kształtowania się historii sztuki jako dyscypliny naukowej.
Kryteria oceniania
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie zaliczeń z wszystkich przedmiotów, z którymi związany jest przedmiot Wstępu do historii sztuki. Egzamin obejmuje całość materiału przedstawionego w wykładzie, konwersatorium i ćwiczeniach i służy weryfikacji jego opanowania w stopniu co najmniej podstawowym oraz umiejętności zastosowania w praktyce głównych elementów warsztatu naukowego. W szczególności dotyczy to znajomości przedmiotu historii sztuki (zakres i przemiany pojęć „sztuka” i „dzieło sztuki”), elementów metody badawczej w ujęciu historycznym, podstawowej wiedzy o głównych naukach pomocniczych historii sztuki, przyswojenia sobie fachowej terminologii właściwej historii sztuki, opanowanie umiejętności ogólnego określenia geograficznych i czasowych współrzędnych konkretnego dzieła sztuki.
Literatura
Wstęp do historii sztuki: przedmiot – metodologia – zawód, red. P. Skubiszewski, Warszawa 1973 – zwł. rozdz. 4, 5, 7, 8, 10
Białostocki J., Pięć wieków myśli o sztuce, wyd. 2. Warszawa 1976, zwł. część II;
Białostocki J., Historia sztuki wśród nauk humanistycznych, Wrocław 1980;
Bochnak, Zarys dziejów polskiej historii sztuki, Kraków 1948, Historia Nauki Polskiej w Monografiach t. 22;
Dzieje historii sztuki w Polsce. Kształtowanie się instytucji naukowych w XIX i XX wieku, red. A.S. Labuda, Poznań 1996
Kalinowski L., Max Dvořák i jego metoda w badaniach nad sztuką, Warszawa 1974;
Małkiewicz, Z dziejów polskiej historii sztuki. Studia i szkice, Kraków 2005;
Panofsky E., Ikonografia i ikonologia, W: tegoż, Studia z historii sztuki, Warszawa 1971;
Piwocki K., Pierwsza nowoczesna historia sztuki. Poglądy Aloisa Riegla, Warszawa 1970;
Tatarkiewicz W., Dzieje sześciu pojęć, Warszawa 1976.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: