wystawiennictwo i kuratorstwo HS-SM>wyiku-1-01
Wykład prezentuje podstawowe zagadnienia związane z tworzeniem ekspozycji, głównie dzieł sztuki, w muzeach i galeriach, w kontekście historycznym i we współczesności. Bada relacje pomiędzy dziełem a optymalną przestrzenią jego prezentacji, analizuje sensy dzieł i potencjał możliwości interpretacyjnych w kontekście szerszej idei wystawy problemowej i monograficznej z uwzględnieniem metod upowszechniania, promocji ekspozycji oraz organizacji wystawy jako projektu badawczo-realizacyjnego.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student(ka) posiada pogłębioną wiedzę o wystawach muzealnych, ich dziejach, rodzajach, o sposobach kreowania wystawy oraz urządzania i funkcjonowania przestrzeni ekspozycyjnej.
Kryteria oceniania
Kurs kończy się egzaminem prowadzonym w formie ustnej, na której sprawdzana jest wiedza i umiejętności nabyte w jego trakcie.
Literatura
Display. Strategie wystawiania, red. M. Hussakowska, M.E. Tatar, Kraków 2012.
Gołąbek, M., Czartoryjska, M., Badach, A., Rokosz, K., Górka, J., Golat, R., Ogrodzki, P., ABC organizacji wystaw czasowych w muzeach, 2012.
Świecimski, J., Eksponat i wystawa muzealna : dokument, przekaz informacji naukowej, wizja : studium z zakresu muzeologii teoretycznej, Kraków 2002.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: