Język hebrajski I LIC-S>22/23-L-12
Kurs języka przeznaczony dla osób, które chcą zapoznać się z j. hebrajskim na poziomie wyższym niż wprowadzenie. Zakres obejmuje:
- zapoznanie z opisem czasownika w perfectum i imperfectum.
- zapoznanie z opisem rzeczownika - rodzaj i liczba; status absolutus i status constructus.
- zapoznanie z opisem zaimka: osobowego, wskazującego, pytajnego, dzierżawczego.
- zapoznanie z opisem imiesłowu.
- zapoznanie z najczęstszymi przyimkami i ich konstrukcjami złożonymi.
- zapoznanie z opisem trybów wolitywnych: cohortativus, imperativus, iussivus.
- zapoznanie z opisem sufiksów zaimkowych.
- opanowanie podstawowego słownictwa tekstów biblijnych.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu kursu student posiada umiejętność poprawnego czytania biblijnych tekstów hebrajskich, szczególnie tekstów narratywnych i jurydycznych; potrafi posługiwać się hebrajskim tekstem Biblii na potrzeby pisania tekstów naukowych z teologii biblijnej, umiejętnie stosując wiedzę zyskaną oraz wiedzę pozyskiwaną w zależności od kontekstualnej potrzeby ze źródeł naukowych, tj odpowiednich słowników i leksykonów: Wielki Słownik Hebrajsko - Polski i Aramejsko - Polski Starego Testamentu, Tom I i II, red. L. Koehler, W. Baumgartner, J.J.Stamm, red. naukowy wydania polskiego P. Dec, Oficyna Wydawnicza "Vocatio", Warszawa 2008 i inne.
Kryteria oceniania
Zasadniczą metodą sukcesywnych informacji gramatycznych będzie metoda podawcza połączona z indywidualną pracą studenta nad podanymi do tłumaczenia tekstami z zakresu podanej wiedzy. Metoda translacyjna z elementami wyjaśnianej przez prowadzącego syntaksy oraz ćwiczenia praktyczne w kompetentnym posługiwaniu się odpowiednimi słownikami hebrajskimi; ćwiczenia w tłumaczeniu wybranych tekstów biblijnych są aplikowane indywidualnie do uczestników zajęć, uwzględniając początkowy stan wiedzy; z uwagi na bezpośrednią interakcję w ocenianiu ciągłym efektów pracy studentów, zbędne stają się kwalifikacje częściowe; ostatecznym kryterium oceny pozostaje kolokwium semestralne, umówione indywidualnie z każdym studentem.
Literatura
J. Weingreen, A practical Grammar for Classical Hebrew, Oxford 1959 (podstawowy podręcznik).
G. Deiana, A. Spreafico, Wprowadzenie do hebrajszczyzny biblijnej, oprac. S. Bazyliński, Warszawa 2001.
W. Gesenius, Gesenius'Hebrew Grammar, ed. and enlarg.By E. Kautzsch, Dover Publications, INC. Mineola, New York 2006.
Th.O. Lambdin, Wprowadzenie do hebrajskiego biblijnego, tłum. H. Drawnel sdb, B. Sokal, "Materiały Pomocnicze do Wykładów z Biblistyki", Tom 11, "Wydawnictwo KUL", Lublin 2011.
K. Siwek, Biblijny język hebrajski. Kurs podstawowy i średni, WERBINUM - Wydawnictwo Księży Werbistów, Warszawa 2013
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: