Kościół wobec chorych psychicznie LIC-S>23/24-L-13
Wykład składa się z trzech części. Część pierwsza (ogólna) definiuje podstawowe pojęcia i przedstawia wykluczenie jako proces społeczny w kontekście historycznym. Przedstawia też podstawowe postawy społeczne wobec wykluczenia i stygmatyzacji.
Część druga omawiając ogólnie 23 kategorie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, koncentruje się na sytuacji osób dotkniętych ubóstwem (najliczniejsza grupa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym). Podaje podstawowe definicje i podziały ubóstwa, jego przyczyny i skutki.
Część trzecia skupia się na wykluczeniu osób chorych psychicznie jako szczególnej grupy, która powinna być objęta specjalistyczną troską Kościoła.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Uczestnik wykładu poznaje podstawowe pojęcia i definicje związane ze współczesną refleksją pastoralną nad procesem wykluczenia społecznego.
Wykład ma uwrażliwić studenta na sytuację osób wykluczonych i mobilizować do adekwatnych i skutecznych form przeciwdziałania wykluczeniu.
Kryteria oceniania
Formą zaliczenia będzie esej (kilka stron) lub rozmowa z prowadzącym wykład na temat własnych przemyśleń i (lub) doświadczeń dotyczących problemu wykluczenia społecznego.
Praktyki zawodowe
Dopełnieniem wykładu (dla chętnych) będzie spotkanie w Szpitalu Klinicznym im. Dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, w ramach tzw. "Dni otwartych Kobierzyna".
Literatura
Norman Autton, Żyją wśród nas, Warszawa 1981.
Jan Dziedzic, Jan Klimek, Odnaleźć wykluczonych, Kraków 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: