Liturgika II MKP-SL>Liturg-II-3
Celem przedmiotu jest zapoznanie się i pogłębienie wiedzy studenta muzyki kościelnej zarówno z histo-rii jak i teologii liturgii sakramentów świętych, sakramentaliów i roku liturgicznego. Podstawą do pogłę-bienia tej wiedzy jest znajomość uprzednio poznanej historii i teologii liturgii na przestrzeni dziejów kul-turowych. Ponadto podczas wykładu podejmowane są zagadnienia związane z prawodawstwem litur-gicznym odnoszącym się do muzyki sakralnej, szczególnie zaś muzyki kościelnej, jej miejsca w „prze-strzeni” kościoła i regulujące jej obecność prawo.
W cyklu 2023/2024-Z:
Celem przedmiotu jest zapoznanie się i pogłębienie wiedzy studenta muzyki kościelnej zarówno z historii jak i teologii liturgii sakramentów świętych, sakramentaliów i roku liturgicznego. Podstawą do pogłębienia tej wiedzy jest znajomość uprzednio poznanej historii i teologii liturgii na przestrzeni dziejów kulturowych. Ponadto podczas wykładu podejmowane są zagadnienia związane z prawodawstwem liturgicznym odnoszącym się do muzyki sakralnej, szczególnie zaś muzyki kościelnej, jej miejsca w „przestrzeni” kościoła i regulujące jej obecność prawo. |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
M1pK_W01: student zna podstawową wiedzę dotyczącą teorii i terminologii z zakresu liturgiki.
M1pK_W11: student wymienia podstawową terminologię nauki: liturgika.
Umiejętności:
M1pK_U11: student dobiera właściwie formy zachowań związane z występami publicznymi.
M1pK_U13: student potrafi samodzielnie wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i integrować informacje z wykorzystaniem różnych źródeł oraz formułować na tej podstawie krytyczne sądy z wykorzystaniem wiedzy o liturgii.
Kompetencje:
M1pK_K01: rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.
M1pK_K07: ma świadomość potrzeby intelektualnego oraz religijno-duchowego formowania się przez całe życie, potrafi inspirować i organizować proces kształcenia się innych osób oraz potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności, rozszerzone o wymiar interdyscyplinarny.
Kryteria oceniania
Zaliczenie z ocen. Egzamin ustny (warunkiem zliczenia jest również uczęszczanie w zajęciach; w razie konieczności: on-line).
Literatura
FERFOGLIA S., Muzyka liturgiczna przed i po Soborze Watykańskim II [w:] „Studia Pro Musica Sacra”, t. 3, 2006, s. 51-68.
FILABER A., Prawodawstwo Muzyki Liturgicznej, Warszawa 1990.
NADOLSKI B., Leksykon Liturgii, Poznań 2000.
NADOLSKI B., Liturgika: Liturgika fundamentalna, t. 1, Poznań 2014.
NADOLSKI B., Liturgika: Sakramenty. Sakramentalia. Błogosławieństwa, t. 3, Poznań 2012.
Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, Poznań 2002.
Literatura dodatkowa:
CZERWIK S., Służebna funkcja muzyki w Księgach liturgicznych w języku polskim po Soborze Watykań-skim II, Musicam Sacram Promovere, red. R. Tyrała, Kraków 2004, s. 21-45.
FERFOGLIA S., Chorał gregoriański – czy to tylko historia? [w:] „Perły muzyki kościelnej: chorał gre-goriański i Gorzkie żale”, t. 4, 2007, s. 39-53.
KUNZLER M., Liturgia Kościoła, Poznań 1999, s. 401-515.
Misterium Christi. Sakramenty i sakramentalia, (red. W. J. Świerzawski), t. 4, Zawichost-Kraków-Sandomierz 2013.
PAWLAK I., Gra na instrumentach – muzyką liturgiczną?, LS 1 (1995), s. 186.
PAWLAK I., Muzyka liturgiczna między prawem a życiem, HD 50 (1981), nr 4, s. 246-281.
PAWLAK I., Organy –instrument liturgiczny, LS 2 (1996), nr 1-2, s. 79n.
TYRAŁA R., Dokumenty Kościoła w Polsce o muzyce liturgicznej, Musicam Sacram Promovere, studia t. 1, red. R. Tyrała, Kraków 2004, s. 17-20.
TYRAŁA R., Drogi ku soborowej odnowie muzyki liturgicznej, LS 7 (2001), nr 2, s. 293-310.
W cyklu 2023/2024-Z:
Literatura podstawowa: FERFOGLIA S., Muzyka liturgiczna przed i po Soborze Watykańskim II [w:] „Studia Pro Musica Sacra”, t. 3, 2006, s. 51-68. Literatura dodatkowa: CZERWIK S., Służebna funkcja muzyki w Księgach liturgicznych w języku polskim po Soborze Watykań-skim II, Musicam Sacram Promovere, red. R. Tyrała, Kraków 2004, s. 21-45. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: