Liturgika ML-POD>Liturg-W3
Wykład jest teologiczną analizą wybranych zagadnień z dziedziny liturgiki. Należą do nich (m.in.): pojęcie „liturgii”, bi-blijne rozumienie kultu Bożego w Starym i w Nowym Testamencie, kapłaństwo powszechne a urzędowe, przestrzeń do celebracji, historia Mszy świętej i Liturgii Godzin, ars celebrandi, ryty Kościoła, usus antiquior rytu rzymskiego, anafory wschodnie, rok liturgiczny.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Absolwent zna i rozumie w podstawowym stopniu wybrane zagadnienia z liturgiki
zaznajomiony został ze współczesnymi dyskusjami odnoszącymi się do zagadnień związanych z teologicznym pojmowaniem liturgii.
Absolwent potrafi dokonać samodzielnej analizy teologicznej wybranych zagadnień z liturgiki i życia codziennego, do których należą (m.in.): pojęcie „liturgii”, biblijne rozumienie kultu Bożego w Starym i w Nowym Testamencie, przestrzeń celebracji, rok liturgiczny, etc. ;
prawidłowo rozwiązywać problemy odnoszące się do teologii liturgii – w kluczy teologicznym, filozoficznym i prawnym.
Absolwent jest gotów do konstruktywnej krytyki w stosunku do działań innych osób, podjęcia refleksji na temat społecznych, naukowych i etycznych aspektów związanych z własną pracą;
rozumie potrzeby intelektualnego oraz religijno-duchowego formowania się przez całe chrześcijańskie życie, potrafi inspirować i organizować proces kształcenia się innych osób oraz potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności, rozszerzone o wymiar interdyscyplinarny
Kryteria oceniania
Wykład informacyjny, analiza tekstu z dyskusją.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uczestnictwo w zajęciach, znajomość tekstów fundamentalnych
Ocena końcowa uzyskiwana jest na podstawie egzaminu w formie ustnej. Na egzaminie obowiązują zagadnienia omawiane w czasie wykładu oraz wcześniej zadana lektura
Literatura
• Mediator Dei et hominum, Pius XII – część pierwsza,
• Sacrosanctum Concilium, Konstytucja o liturgii świętej, Sobór Watykański II – wstęp i rozdział pierwszy,
• Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1135-1209,
• J. RATZINGER, Duch liturgii, editiones variae
• Bradshaw, P., W poszukiwaniu początków kultu chrześcijańskiego. Źródła i metody badań wczesnej liturgii, Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, Kraków 2016.
• Corbon, J., Liturgia źródło wody życia, W drodze, Poznań 2005.
• Jurczak, D., „Uświęcenie ludu przez liturgię”, w: Wolą Boga jest wasze uświęcenie. Teologia sakramentów uświęcenia, red. K. Porosło (Modlitwa Kościoła 20), Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, Tyniec 2016, 227-244.
• Kunzler, M., Liturgia Kościoła, Pallottinum, Poznań 1999.
• Nichols, A., Patrząc na liturgię. Krytyczna ocena jej współczesnej formy, Klub Książki Katolickiej, Poznań 2005.
• Sarah, R.-Diat, N., Moc milczenia, Wydawnictwo Sióstr Loretanek 2017.
• Taft, R., Ponad Wschodem i Zachodem. Problemy rozumienia liturgii, Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny-Wydawnictwo M, Kraków 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: