Człowiek niepełnosprawny i nieuleczalnie chory w rodzinie NOR-SL>Człniep-w
Omówienie przyczyn niepełnosprawności w aspekcie medycznym, przedstawienie organizacji usług medycznych i świadczeń i systemu wsparcia dla pacjentów przewlekle chorych i ich rodzin w Polsce.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/2025-L: | W cyklu 2023/2024-L: | W cyklu 2022/2023-L: |
Efekty kształcenia
Wykazuje elementarną, uporządkowaną wiedzę na temat różnych dyscyplin naukowych powiązanych z naukami o rodzinie, obejmującą terminologię, teorię i metodykę; ma elementarną wiedzę o metodyce wykonywania typowych zadań, normach, procedurach stosowanych w różnych obszarach działalności w zakresie nauk o rodzinie
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny
Praca pisemna – case stady
Literatura
Lektury podstawowe:
Przewlekle chory w domu. Poradnik dla rodzin i opiekunów , Red. Piotr Krakowiak, Dominik Krzyżanowski, Aleksandra Modlińska, wyd Fundacja hospicyjna 2011
Kawczyńska – Butrym Z., Wyzwania rodziny: zdrowie, choroba, niepełnosprawność, starość, Wyd. Makmed, Lublin
2008.
Grodzicki T., Kocemba J., Skalska A. (red.): Geriatria z elementami gerontologii ogólnej. Podręcznik dla lekarzy i studentów. Via Medica, Gdańsk 2007.
Szatur-Jaworska B., Błędowski P., Dzięgielewska M.: Podstawy Gerontologii Społecznej. Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa 2006.
Lektury uzupełniające:
Galus K. (red.) Geriatria. Wybrane zagadnienia. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007.
Gerontologia Polska. Wydawnictwo kwartalne, organ naukowy Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: