muzeologia ODK-SM>muze1(01)
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z historycznym aspektem kolekcjonerstwa i powstania muzeów oraz nowożytnym okresem ich tworzenia na świecie i w Polsce. Na wstępie omówiona zostanie historia kolekcjonerstwa i muzealnictwa – od museion w starożytnej Grecji po powstanie i rozwój pierwszych nowożytnych muzeów publicznych.
Z perspektyw historycznej zostanie przedstawiona obecna działalność muzeów, perspektywy ich rozwoju oraz tendencje w światowym i polskim muzealnictwie.
Zaprezentowana zostanie historia polskich muzeów i ich podział w zależności od rodzaju zbiorów i form organizacyjnych oraz rola muzeów w systemie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Zaprezentowane zostaną akty prawne, w ramach których prowadzona jest działalność muzeów. Podstawy prawne ich działalności będą dotyczyły głównie ustaw: o muzeach, o prowadzeniu działalności kulturalnej oraz o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (wraz z najważniejszymi rozporządzeniami do nich). Wprowadzone zostaną podstawowe pojęcia: muzeum, muzeologia, muzealnictwo, muzealium.
Na przykładzie Muzeum Archeologicznego w Krakowie studenci poznają podstawy pracy muzealnej - gromadzenia i opracowanie zbiorów oraz udział w tworzeniu wystaw muzealnych i prowadzenia działalności edukacyjnej, pracę głównego inwentaryzatora, muzealne standardy pozyskiwania zbiorów (polityka zbiorów), struktura organizacyjna itp.
Prześledzona zostanie droga zabytku od jego włączenia w zasób muzealny, przez konserwację, inwentaryzację (w tym nauka opisu obiektu), magazynowanie po eksponowanie i inne formy upowszechniania (opracowania naukowe i popularnonaukowe). Przewiduje się też udział w praktycznych zajęciach związanych z oceną konkretnych wystaw.
Zostaną podane podstawy teoretyczne edukacji muzealnej i kontaktu ze zwiedzającymi w kontekście nowoczesnych form komunikacji i zmieniającej się roli muzeów we współczesnym świecie. Przewiduje się udział w zajęciach praktycznych pod okiem muzealnych edukatorów.
Przewiduje się zwiedzenie wybranych muzeów w celu poznania specyfiki różnych sposobów eksponowania, magazynowania i prowadzenia działalności upowszechnieniowej.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna:
- historię kolekcjonerstwa i muzealnictwa od muzeionu do współczesnych instytucji;
- w stopniu podstawowym podstawy prawne działalności muzeów;
- rodzaje muzeów w zależności od gromadzonych zbiorów, organizatora itp.;
- współczesne tendencje rozwojowe muzealnictwa;
- w stopniu podstawowym specyfikę działalności muzealnej w zakresie gromadzenia, katalogowania, przechowywania i upowszechniania zbiorów;
oraz rozumie rolę muzeów w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach.
ustny egzamin.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Podstawowa literatura:
Zdzisław Żygulski jun., Muzea na świecie, Warszawa 1982.
Muzeum sztuki. Od Luwru do Bilbao, red. M. Popczyk., Katowice 2006
Dorota Folga-Januszewska, Muzeum: fenomeny i problemy, Kraków 2015.
Krzysztof Pomian, Muzeum. Historia światowa, tom I-III, Warszawa 2023-2024.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: