Środki zapobiegawcze, dyscyplinarne oraz kary PK-Ochm-Śzapdysc
Zagadnienia są przedstawiane chronologicznie (etapowo):
I. Karne środki zaradcze: upomnienie, nagana, nakaz karny, nadzór (kan. 1339 CIC/21) – 1 godz. wykładu + 1 godz. ćwiczeń
II. Środki zapobiegawcze (kan. 1722 CIC/83) – 1 godz. wykładu z elementami praktycznymi
III. Kary – aspekt materialnoprawny i aspekt proceduralny: wymierzanie, wykonywanie i zwalnianie z kary: według kan. 1398 CIC/21 (ze szczególnym uwzględnieniem kar ekspiacyjnych) oraz uwagi ogólne o środkach dyscyplinarnych (odesłanie: odrębny wykład odnośnie do zakonników) – 4 godz. wykładu
IV. Kary – uwagi praktyczne – 1 godz. ćwiczeń
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
WIEDZA –
1. ma pogłębioną wiedzę o wrodzonym i własnym prawie Kościoła do karania za przestępstwa, podmiocie sankcji karnych, karach, sposobach ich wymierzania i ustania (PKMpK_W11)
UMIEJĘTNOŚCI –
1. potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną do opisu i analizy prawa kanonicznego w relacji do innych systemów prawnych, zwłaszcza prawa polskiego, oraz formułować własne opinie (PKMpK_U02)
2. potrafi sprawnie porozumiewać się za pomocą zwrotów prawniczych bezpośrednio i z wykorzystaniem współczesnych technik komunikacyjnych ze specjalistami z zakresu prawa, jak też z odbiorcami spoza grona specjalistów (PKMpK_U04)
3. potrafi posługiwać się ujęciami teoretycznymi i aplikować posiadane umiejętności w rozstrzygnięciach praktycznych określonych problemów prawnych w zakresie administracyjnym i procesowym (PKMpK_U08)
KOMPETENCJE (POSTAWY)
1. docenia znaczenie prawa kanonicznego w funkcjonowaniu społeczności Kościoła, jego rolę w zachowywaniu porządku tej społeczności w wymiarze doczesnym, a szczególnie, jego ukierunkowanie na zbawienie człowieka (PKMpK_K03)
2. jest wrażliwy na problemy społeczne, bezprawne zachowania, angażuje się w ich rozwiązywanie sam i komunikując się ze specjalistami, jak również z osobami, które nie są specjalistami w dziedzinie prawa, aktywnie uczestniczy zespołach o charakterze interdyscyplinarnym, poszerzając zakres swoich kompetencji (PKMpK_K05)
Kryteria oceniania
Projekt nakazu karnego, ze szczególnym uwzględnieniem poprawnego zagrożenia karą kanoniczną.
Literatura
Papale Claudio, Formulario commentato del processo penale canonico, Terza edizione 2022.
Rüdiger Althaus und Klaus LüdickeDer Kirchliche Strafprozess nach dem CODEX IURIS CANONICI und den Nebengesetzen - Normen und Kommentar, 2. vollständig überarbeitete Auflage 2022.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: