Rekursy i odwołania PK-Ochm-RekOdw
Jednym z celów do których zmierzają działania władzy w kościele (administracyjnej, sądowniczej) jest osiągnięcie zbawienia. Działaniom władzy administracyjnej, jak i sądowniczej mogą towarzyszyć różnego rodzaju błędy. Skierowane do konkretnych podmiotów poszczególne akty administracyjne, jak również wydawane wyroki organów sądowych, nie zawsze spotykają się z akceptacją ze strony ich adresatów. Bardzo często dochodzi zatem do powstania sporu między jednostkami prywatnymi a władzą publiczną i sądowniczą. Rozstrzygnięciu zaistniałego sporu, czy też doprowadzenie do wydania sprawiedliwego wyroku służy sprawiedliwość administracyjna. Jest to możliwość odwołania się od aktów administracyjnych, czy też złożenia apelacji od wydanych wyroków. Sprawiedliwość administracyjna opiera się na zespole norm umożliwiającym poszczególnym podmiotom odwołanie się do kompetentnych organów. Przedmiotem sprawiedliwości administracyjnej jest z kolei procedura pozwalająca rozstrzygnąć zaistniały spór między adresatem danego aktu a jego autorem. W ten sposób dąży się do osiągnięcia sprawiedliwości i porządku w Kościele. Celem przedmiotu jest ukazanie ścieżki odwoławczej jaka przysługuje adresatom poszczególnych aktów administracyjnych, jak również apelacji jaka przysługuje stronom postępowania sądowego.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Absolwent:
- zna specjalistyczną terminologię kanonicznego prawa karnego, polskiego prawa karnego oraz jej praktyczne zastosowanie;
- ma pogłębioną wiedzę o specyfice przedmiotowej i metodologicznej kościelnej procedury karnej i administracyjnej, ma szczegółową wiedzę o prawie procesowym i administracyjnym;
- potrafi sporządzić pisma procesowe w postępowaniu karnym i cywilnoprawnym;
- potrafi w sposób praktyczny stosować terminologię prawa karnego i karnego prawa procesowego;
- potrafi samodzielnie planować rozwój osobisty z jednoczesnym ukierunkowywaniem innych osób na osiągnięcie podobnych celów;
- zajmuje właściwą postawę wobec ofiary i sprawcy przestępstwa mając głęboką świadomość dążenia do sprawiedliwego rozstrzygnięcia sprawy;
- dostrzega i formułuje nowe problemy w zakresie prawa karnego i kościelnej procedury karnej, potrafi o nich dyskutować oraz samodzielnie formułuje propozycje rozwiązania pojawiających się problemów.
Kryteria oceniania
Wykład z elementami dyskusji, prezentacje, aktywizacja, praca indywidualna.
Zaliczenie bez oceny. Udział w zajęciach. Włączenie się w dyskusję, prezentacja pracy własnej.
Literatura
A. Miziński, Status prawny adwokata w kościele łacińskim, Lublin 2011.
J. Krukowski. Administracja w Kościele, Lublin 1985.
G. Leszczyński, Kościelna procedura administracyjna w Kodeksie Prawa Kanonicznego Jana Pawła II, Warszawa 2008.
G. Leszczyński, Sprawiedliwość administracyjna w świetle Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., Studia prawnoustrojowe 45 (2019), s. 161-178.
G. Leszczyński, Rekurs hierarchiczny do dykasterii Kurii Rzymskiej, Acta Universitatis Lodziensis, Folia iuridica 80 (2017), s. 79-90.
Z. Jaworski, Skutki rekursu hierarchicznego, Teka Kom. Praw. - OL PAN, 2011, s. 31-37.
M. Bałdyga, Rekursy administracyjne w systemie sprawiedliwości administracyjnej w Kościele, Tarnowskie Studia Teologiczne 36 (2017) nr 1, s. 119-137.
G. Leszczyński, Charakterystyka rekursu do II sekcji Sygnatury Apostolskiej, Prawo kanoniczne 51 (2008) 3-4, s. 261-274.
G. Leszczyński, Procedura rekursu do II sekcji Sygnatury Apostolskiej, Prawo kanoniczne 57 (2014) nr 2, s. 71-90.
F. Lempa, Kanoniczna ochrona małoletnich przed nadużyciami seksualnymi, Białystok 2013.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: