"Z archiwum X Książęcego Sądu Metropolitalnego - nieudowodnione stwierdzenia nieważności" PK-SJ>wykmon232
Analiza wyroków Sądu Metropolitalnego w Krakowie z lat 1946-1949 z różnych tytułów prawnych, znajdujących się w Archiwum Sądu, w których nie stwierdzono nieważności zaskarżonego małżeństwa. Celem zajęć o charakterze prawno-porównawczym jest ukazanie ewolucji nauki Kościoła o małżeństwie. Wykładowczyni podczas omawiania wybranych wyroków będzie dokonywała objaśnień procesowych oraz odnosiła się w analizie stanu faktycznego do aktualnie obowiązującego prawa kanoniczego.
Wybranych 10 wyroków zakończyło sie wyrokami niestwierdzajacymi nieważność małżeństwa. Podczas wykładów będzie podjęta refleksja nad tym, czy w aktualnej rzeczywistości te właśnie kazusy mogłyby zakończyć się wyrokiem pro nullitate ( stwierdzającym nieważność zaskarżonego małzeństwa)
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
student ma pogłębioną wiedzę na temat historii prawa kanonicznego ( w szczególności kodyfikacji z 1917 roku w sprawach małżeńskich),
student ma świadomość rozwoju prawa kanonicznego w obszarze prawa małzeńskiego materialnego i procesowego
student ma świadomość znaczenia nauk pomocniczych w realizacji prawa w praktyce.
Kryteria oceniania
praca pisemna na zadany przez wykładowcę temat z koniecznością samodzielnych poszukiwań literaturowych dotyczących kanonicznego prawa małżeńskiego materialnego i procesowego okresu, z których pochodzą analizowane na wykładzie wyroki - wymagania dla osób NIEchodzących na wykład lub o frekwencji mniejszej, niż 50%.
lub
udział w debacie o charakterze dyskusji/okrągłego stołu na ostatnich nad omawianymi zagadnieniami
-dla uczęszczających na zajęcia z frekwencją powyżej 50%
Literatura
Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 roku i Instrukcja Procesowa w sprawach małzeńskich "Provida Mater" z 1936 roku.
Wyroki posiadać będzie wykładowca i udostępniać na każdych zajęciach studentom.
Uwagi
W cyklu 2024/2025-L:
1. Proszę zwrócić uwagę na formę zaliczenia przedmiotu: wprowadzono dwie formy w zależności od frekwencji na wykładach. 2. Ochrona danych wrażliwych:. Dodatkowo wszyscy studenci zostaną poproszeni o podpisanie klauzuli poufności ze względu na ochronę danych osobowych zawartych w wyrokach. Jest to warunek uczestnictwa na zajęciach niezależnie od rzeczywistej frekwencji. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: