Eklezjologia PK-SL>Eklezjol-w
Zapoznanie się z biblijną eklezjogenezą (kiedy powstał Kościół?), powoływanie go do życia w Starym Testamencie oraz w Nowym Testamencie, zestawienie podstawowych biblijnych obrazów i kategorii Kościoła. Udzielanie daru odkupienia przez Ducha Świętego w Kościelnej wspólnocie wiary.
Zapoznanie się z historią rozwoju nauki o Kościele w ciągu dwudziestu wieków jego istnienia.
Współczesna definicja Kościoła i jego urzeczywistnianie się w świetle współczesnej nauki o Kościele, struktura instytucjonalna i hierarchiczna (urząd piotrowy, biskupi, kapłański, diakoński). Omówienie pięciu znamion Kościoła: jeden, święty, powszechny, apostolski i maryjny.
Wzmagające się communio w ramach Kościoła powszechnego.
W cyklu 2022/2023-Z:
Zapoznanie się z biblijną eklezjogenezą (kiedy powstał Kościół?), powoływanie go do życia w Starym Testamencie oraz w Nowym Testamencie, zestawienie podstawowych biblijnych obrazów i kategorii Kościoła. Zapoznanie się z historią rozwoju nauki o Kościele w ciągu dwudziestu wieków jego istnienia. Współczesna definicja Kościoła i jego urzeczywistnianie się w świetle współczesnej nauki o Kościele, struktura instytucjonalna i hierarchiczna (urząd piotrowy, biskupi, kapłański, diakoński). Omówienie pięciu znamion Kościoła: jeden, święty, powszechny, apostolski i maryjny. Wzmagające się communio w ramach Kościoła powszechnego. |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/2024-Z: | W cyklu 2022/2023-Z: | W cyklu 2024/2025-Z: |
Efekty kształcenia
Celem wykładów jest przyswojenie przez słuchaczy podstawowych znajomości w ramach nauki o Kościele, pogłębienie rozumienia Kościoła jako wspólnoty Bosko-ludzkiej. Ukazanie Kościoła jako rzeczywistości ziemskiej i niebiańskiej, materialnej i duchowej, grzesznej i świętej, spełnionej i eschatologicznej. Dlatego będzie prezentowane ujęcie integralne, tzn. Kościół zarówno w świetle teologii fundamentalnej, jak i teologii dogmatycznej.
Kryteria oceniania
kolokwium w ciągu semestru;
aktywność na wykładzie;
egzamin końcowy
Literatura
H. de Lubac, Dwa aspekty jednego Kościoła, w: Medytacje o Kościele, Kraków 1997.
A. Napiórkowski, Bosko-ludzka wspólnota. Podstawy katolickiej eklezjologii integralnej, Kraków 2010.
A. Napiórkowski, Misterium communionis. Eklezjalny paradygmat dziejów zbawienia, Kraków 2006.
A. Napiórkowski, Reforma i rozwój Kościoła. Duch Boży i instytucja, Kraków 2012.
A. Napiórkowski, Współczesny Kościół i ponowoczesny świat, Kraków 2015.
A. Napiórkowski, Proegzystencja Kościoła, Kraków 2018.
W cyklu 2022/2023-Z:
H. de Lubac, Dwa aspekty jednego Kościoła, w: Medytacje o Kościele, Kraków 1997. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: