Prawo karne (I) PK-SL>Praka1
1. Źródła prawa karnego Kościoła. 2. Elementy przestępstwa kanonicznego w ogólności. 3. Okoliczności wyłączające, umniejszające i zwiększające przypisywalność przestępstwa sprawcy. 4. Formy dynamiczne przestępstwa kanonicznego. 5. Formy statyczne przestępstwa kanonicznego. 6. Zbieg przestępstw w kanonicznym prawie karnym. 7. Kary kościelne – wprowadzenie. 8. Cenzury. 9. Kary ekspiacyjne. 10. Środki karne i pokuty.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
WIEDZA –
1. ma pogłębioną wiedzę o wrodzonym i własnym prawie Kościoła do karania za przestępstwa, podmiocie sankcji karnych, karach, sposobach ich wymierzania i ustania (PKMpK_W11)
UMIEJĘTNOŚCI –
1. potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną do opisu i analizy prawa kanonicznego w relacji do innych systemów prawnych, zwłaszcza prawa polskiego, oraz formułować własne opinie (PKMpK_U02)
2. potrafi sprawnie porozumiewać się za pomocą zwrotów prawniczych bezpośrednio i z wykorzystaniem współczesnych technik komunikacyjnych ze specjalistami z zakresu prawa, jak też z odbiorcami spoza grona specjalistów (PKMpK_U04)
3. potrafi posługiwać się ujęciami teoretycznymi i aplikować posiadane umiejętności w rozstrzygnięciach praktycznych określonych problemów prawnych w zakresie administracyjnym i procesowym (PKMpK_U08)
KOMPETENCJE (POSTAWY)
1. docenia znaczenie prawa kanonicznego w funkcjonowaniu społeczności Kościoła, jego rolę w zachowywaniu porządku tej społeczności w wymiarze doczesnym, a szczególnie, jego ukierunkowanie na zbawienie człowieka (PKMpK_K03)
2. jest wrażliwy na problemy społeczne, bezprawne zachowania, angażuje się w ich rozwiązywanie sam i komunikując się ze specjalistami, jak również z osobami, które nie są specjalistami w dziedzinie prawa, aktywnie uczestniczy zespołach o charakterze interdyscyplinarnym, poszerzając zakres swoich kompetencji (PKMpK_K05)
Kryteria oceniania
1. Wykład (dyskurs)
2. Praca z tekstem prawnym
3. Rozwiązywanie kazusów
4. Praca własna nad tekstami prawnymi i prawniczymi
Jeden egzamin pisemny, trwający 20 min. Należy zapisać się na egzamin najpóźniej pięć dni roboczych przed terminem egzaminu. Egzaminy odbywają się wyłącznie w trakcie sesji egzaminacyjnych i w ustalonych wcześniej terminach. Ze względu na formę pisemną nie jest możliwe przeprowadzenie egzaminu poza sesjami. Egzamin składa się z do 20 pytań o charakterze zamkniętym (test wielokrotnego wyboru) oraz otwartym (uzupełnienie zdań, łączenie wyrażeń, rozwiązanie kazusu).
Zakres egzaminu: wykład w zakresie wskazanym według obowiązującego na dzień egzaminu stanu prawnego wraz z lekturą podstawową.
Literatura
J. Syryjczyk, Sankcje w Kościele: część ogólna, komentarz, Warszawa 2008.
J. Syryjczyk, Kanoniczne prawo karne: część szczególna, Warszawa 2003.
V. De Paolis, D. Cito, Le sanzioni nella Chiesa. Commento al Codice di Diritto Canonico. Libro VI, (Manuali, 8), Urbaniana University Press: Roma 2000.
B.F. Pighin, Il nuovo sistema penale della Chiesa, Venezia 2021.
P. Skonieczny OP, Podstawy kanonicznego prawa karnego materialnego.
Zarys wykładu na podstawie części I księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego papieża Franciszka (w przygotowaniu).
Należy zapoznać się oprócz obowiązujących norm kodeksowych z normami pozakodeksowymi prawa karnego kanonicznego, wskazanymi na wykładzie.
Uwaga! Wykład jest prowadzony według zreformowanej księgi VI KPK konstytucją apostolską papieża Franciszka "Pascite gregem Dei" z 23.05.2021 r. Dlatego literatura powinna być konfrontowana z obecnym stanem prawnym, co będzie dokonywało się bieżąco w trakcie wykładu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: