Prawo karne (II) PK-SL>Praka2
Część ogólna prawa karnego kanonicznego - c.d. : 1. Wymierzanie kar kanonicznych. 2. Wykonywanie kar kanonicznych. 3. Zbieg przestępstw i zbieg kar. 4. Ustanie kar kanonicznych. 5. Przedawnienie karnokanoniczne.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
WIEDZA –
1. ma pogłębioną wiedzę o wrodzonym i własnym prawie Kościoła do karania za przestępstwa, podmiocie sankcji karnych, karach, sposobach ich wymierzania i ustania (PKMpK_W11)
UMIEJĘTNOŚCI –
1. potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną do opisu i analizy prawa kanonicznego w relacji do innych systemów prawnych, zwłaszcza prawa polskiego, oraz formułować własne opinie (PKMpK_U02)
2. potrafi sprawnie porozumiewać się za pomocą zwrotów prawniczych bezpośrednio i z wykorzystaniem współczesnych technik komunikacyjnych ze specjalistami z zakresu prawa, jak też z odbiorcami spoza grona specjalistów (PKMpK_U04)
3. potrafi posługiwać się ujęciami teoretycznymi i aplikować posiadane umiejętności w rozstrzygnięciach praktycznych określonych problemów prawnych w zakresie administracyjnym i procesowym (PKMpK_U08)
KOMPETENCJE (POSTAWY)
1. docenia znaczenie prawa kanonicznego w funkcjonowaniu społeczności Kościoła, jego rolę w zachowywaniu porządku tej społeczności w wymiarze doczesnym, a szczególnie, jego ukierunkowanie na zbawienie człowieka (PKMpK_K03)
2. jest wrażliwy na problemy społeczne, bezprawne zachowania, angażuje się w ich rozwiązywanie sam i komunikując się ze specjalistami, jak również z osobami, które nie są specjalistami w dziedzinie prawa, aktywnie uczestniczy zespołach o charakterze interdyscyplinarnym, poszerzając zakres swoich kompetencji (PKMpK_K05)
Kryteria oceniania
1. Wykład (dyskurs)
2. Praca z tekstem prawnym
3. Rozwiązywanie kazusów
4. Praca własna nad tekstami prawnymi i prawniczymi
Jeden egzamin pisemny, trwający ok. 10 min. Należy zapisać się na egzamin najpóźniej pięć dni roboczych przed terminem egzaminu, chyba że odbywa się w formie on-line. Egzaminy odbywają się wyłącznie w trakcie sesji egzaminacyjnych lub przed nią zgodnie z regulaminem i w ustalonych wcześniej terminach. Ze względu na formę pisemną nie jest możliwe przeprowadzenie egzaminu poza tymi terminami wcześniej wyznaczonymi. Egzamin składa się z do 10 pytań o charakterze zamkniętym (test wielokrotnego wyboru) oraz otwartym (uzupełnienie zdań, rozwiązanie kazusu).
Zakres egzaminu: wykład we wskazanym zakresie wraz z lekturą podstawową.
Literatura
Podstawowa:
J. Syryjczyk, Sankcje w Kościele: część ogólna, komentarz, Warszawa 2008.
J. Syryjczyk, Kanoniczne prawo karne: część szczególna, Warszawa 2003.
Należy zapoznać się oprócz obowiązujących norm kodeksowych z normami pozakodeksowymi prawa karnego kanonicznego, wskazanymi na wykładzie.
Uzupełniająca:
V. De Paolis, D. Cito, Le sanzioni nella Chiesa. Commento al Codice di Diritto Canonico. Libro VI, (Manuali, 8), Urbaniana University Press: Roma 2000.
C. Encina Commentz, kiedy i jak odwoływać się do Penitencjarii Apostolskiej, Kraków 2012.
Dicastero per i Testi Legislativi, Le sanzioni nella Chiesa. Sussidio applicativo del Libro VI del Codice di Diritto Canonico, Città del Vaticano 2023.
B.F. Pighin, Il nuovo sistema penale della Chiesa, Venezia 2021.
J. Krukowaski, P. Kaleta, Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. IV/2: Księga VI. Sankcje karne w Kościele zreformowane przez papieża Franciszka, red. J. Krukowski, Poznań 2022.
Inna literatura wskazana na wykładzie.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: