Prawo karne: ćwiczenia PK-SL>Prakar
1. Nakaz karny. 2. Przestępstwa przeciwko wierze i jedności Kościoła. 2. Przestępstwa przeciwko władzy kościelnej i przestępstwa związane z pełnieniem zadań kościelnych. 3. Przestępstwa przeciwko sakramentom. 4. Przestępstwa przeciwko dobremu imieniu oraz przestępstwo fałszu. 5. Przestępstwa przeciwko specjalnym obowiązkom. 6. Przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności człowieka. 7. Kategoria przestępstw zarezerwowanych Dykasterii Nauki Wiary (w trakcie omawiania 2-6).
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
WIEDZA –
1. ma pogłębioną wiedzę o wrodzonym i własnym prawie Kościoła do karania za przestępstwa, podmiocie sankcji karnych, karach, sposobach ich wymierzania i ustania (PKMpK_W11)
UMIEJĘTNOŚCI –
1. potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną do opisu i analizy prawa kanonicznego w relacji do innych systemów prawnych, zwłaszcza prawa polskiego, oraz formułować własne opinie (PKMpK_U02)
2. potrafi sprawnie porozumiewać się za pomocą zwrotów prawniczych bezpośrednio i z wykorzystaniem współczesnych technik komunikacyjnych ze specjalistami z zakresu prawa, jak też z odbiorcami spoza grona specjalistów (PKMpK_U04)
3. potrafi posługiwać się ujęciami teoretycznymi i aplikować posiadane umiejętności w rozstrzygnięciach praktycznych określonych problemów prawnych w zakresie administracyjnym i procesowym (PKMpK_U08)
KOMPETENCJE (POSTAWY)
1. docenia znaczenie prawa kanonicznego w funkcjonowaniu społeczności Kościoła, jego rolę w zachowywaniu porządku tej społeczności w wymiarze doczesnym, a szczególnie, jego ukierunkowanie na zbawienie człowieka (PKMpK_K03)
2. jest wrażliwy na problemy społeczne, bezprawne zachowania, angażuje się w ich rozwiązywanie sam i komunikując się ze specjalistami, jak również z osobami, które nie są specjalistami w dziedzinie prawa, aktywnie uczestniczy zespołach o charakterze interdyscyplinarnym, poszerzając zakres swoich kompetencji (PKMpK_K05)
Kryteria oceniania
1. Praca z tekstem prawnym
2. Rozwiązywanie kazusów
3. Praca własna nad tekstami prawnymi i prawniczymi
4. Przygotowanie nakazu karnego.
Zaliczenie polega na sprawdzeniu wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie przedmiotu w postaci testu wielokrotnego wyboru wraz z pytaniami otwartymi (uzupełnienia, odpowiedzi na pytania itd.) oraz z rozwiązaniem kazusów. Test może się ograniczyć do podania odpowiedzi na kazusy.
Literatura
Podstawowa:
J. Syryjczyk, Kanoniczne prawo karne: część szczególna, Warszawa 2003.
Uzupełniająca:
B.F. Pighin, Il nuovo sistema penale della Chiesa, Venezia 2021.
D. Borek, Sextum Decalogi praeceptum w kanonicznym prawie karnym aktualnie obowiązującym, Tarnów 2015.
D. Borek, Przestępstwa zastrzeżone dla Kongregacji Nauki Wiary (normy materialne i proceduralne), Tarnów 2019.
Dicastero per i Testi Legislativi, Le sanzioni nella Chiesa. Sussidio applicativo del Libro VI del Codice di Diritto Canonico, Città del Vaticano 2023; English version: https://www.delegumtextibus.va/content/dam/testilegislativi/TESTI%20NORMATIVI/Testi%20Norm%20CIC/Libro%20VI/LibroVIsussidio/Penal%20sanctions%20User%20guide.pdf, 2024-02-22.
B.F. Pighin, Il nuovo sistema penale della Chiesa, Venezia 2021.
J. Krukowaski, P. Kaleta, Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. IV/2: Księga VI. Sankcje karne w Kościele zreformowane przez papieża Franciszka, red. J. Krukowski, Poznań 2022.
Uwagi
W cyklu 2022/2023-L:
W roku akademickim 2022/2023 - ze względu na łączone dwa roczniki z odrębnymi planami studiów (wprowadzenie procedury karnej dla roku IV) - zaliczenie może polegać na przygotowaniu przez studentów roku V projektów niektórych pism procesowych w administracyjnym procesie karnym oraz nakazu karnego. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: