Praktyka w sądzie pierwszej instancji PK-SL>Prasap
Zapoznanie się z pracą i funkcjonowaniem sądu kościelnego, oraz obserwacja uczestnicząca wybranych czynności procesowych.
Samodzielna lektura i analiza wybranych przez Koordynata akt sądowych
Do czasu praktyk wlicza się czas pracy samodzielnej w sądzie ( lektura akt, obecność na przesłuchaniu) oraz konsultacje z prowadzącym w formie spotkania indywidualnego, grupowego lub - w sytuacjach nadzwyczajnych - na platformie Teams.
W cyklu 2022/2023-Z:
Zapoznanie się z pracą i administrowaniem diecezjalnego trybunału małżeńskiego I Instancji poprzez pasywne uczestnictwo ( obserwacja uczestnicząca) w pracach poszczególnych członków trybunału Praca nad aktami sprawy małżeńskiej i analiza jej pod katem wybranej funkcji procesowej (sędziego, obrońcy węzła, adwokata udział w przesłuchaniach stron lub świadków (po otrzymaniu zgody zeznających). |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W16
U 06
U12
K06
K07
Kryteria oceniania
1. Praca semestralna na temat zadany przez koordynatora praktyk (niezależnie od miejsca odbywania praktyk) związany z lekturą zadanych do analizy akt sprawy.
Oceniane są: samodzielność, umiejętność wykorzystania zdobytej w toku studiów wiedzy i zastosowania jej w praktyce, krytyczna analiza lektury akt, język, styl, spójność i logika wypowiedzi pisemnej oraz adekwatna terminologia prawnicza.
2. Uczestnictwo w praktykach w pełnej ilości przewidzianych godzin.
Student otrzymuje zaliczenie przedmiotu w sytuacji złożenia pracy, przyjęcia jej przez prowadzącego oraz wyrobienia całkowitej ilości godzin praktyk.
Praktyki zawodowe
obecność na praktykach jest obligatoryjna, ustalana indywidualnie z każdym studentem
Co do zasady praktyki odbywają się w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie. Studenci, którzy chcieliby praktyki wykonać w innym sądzie kościelnym zobowiązani są do złożenia prośby do Ks. Dziekana wraz z załączoną zgodą Oficjała proponowanego Sądu w terminie do 31 października danego roku akademickiego.
Literatura
Lektura wybranych akt sądowych w budynku sądu, po wcześniejszym zaprzysiężeniu zachowania tajemnicy procesowej (złożenie przysięgi to warunek sine qua non uczestnictwa w praktykach).
W cyklu 2022/2023-Z:
nie dotyczy |
Uwagi
W cyklu 2022/2023-Z:
Tworzy się grupę na platformie Microsoft Teams, do której wszyscy studenci odbywający praktyki zobowiązani są dołączyć. Wszelkie informacje koordynator przekazuje za pośrednictwem tego środka komunikacji. W sytuacji nadzwyczajnej, spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi ( ogólnokrajowymi lub lokalnymi) część praktyk może odbywać się w formie spotkania na platformie Teams z Koordynatorem przedmiotu, podczas których zostaną udostępnione słuchaczom fragmenty zanonimizowane fragmenty dokumentów procesowych odnoszących się do spraw małżeńskich. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: