Corpus paulinum i pozostałe listy NT SF-MS>NTLIST
Wprowadzenie historyczne i literackie do listów z Nowego Testamentu. Charakterystyka życia i teologii św. Pawła. Listy Pawłowe jako źródło (auto)biograficzne apostoła oraz ich relacja do Dziejów Apostolskich w warstwie biograficznej i teologicznej. Kwestie autorstwa oraz charakteru apostolskiego pism składających się na Corpus Paulinum oraz pozostałych Listów (oprócz Janowych).
Ćwiczenia polegające na analizie tekstów pod katem różnych elementów metody egzegetycznej.
Tryb zajęć
Efekty kształcenia
Student wymienia i wyjaśnia przyczyny podobieństw i różnic między listami Pawłowymi i deutero-Pawłowymi.
Zna krytykę historyczną (autorstwo, czas i miejsce powstania, adresaci), problematykę literacką (język, styl, struktura literacka) oraz przesłanie teologiczne Listów św. Pawła.
Analizuje wybrane perykopy z Pism Pawłowych.
Kryteria oceniania
Kryteria zaliczenia wykładu:
1. Końcowy egzamin pisemny - test wyboru i uzupełnień, weryfikujący wiedzę syntetyzującą nauczanie zawarte w Corpus Paulinum, zdobytą w oparciu o treść wykładów i literaturę.
Kryteria zaliczenia ćwiczeń:
1. Podstawowym warunkiem zaliczenia ćwiczeń Nowego Testamentu – Corpus Paulinum i inne listy Nowego Testamentu jest uczestnictwo w nich (dopuszcza się nieobecność na dwóch godzinach ćwiczeń).
2. Student zobowiązany jest do przygotowania i wygłoszenia referatu z ewentualnym użyciem środków audiowizualnych na temat postaci/fragmentu tekstu biblijnego zaczerpniętego z Corpus Paulinum (tj. listów proto-Pawłowych (1 Tes, Ga, Flp, Rz, 1-2 Kor, Flm) oraz deutero-Pawłowych (Kol, Ef, 2 Tes, 1-2 Tm, Tt), a także Listu do Hebrajczyków) wskazanego przez wykładowcę - długość wystąpienia max. 20 min. Opracowanie tekstu pisanego na dany temat max. 5 str A4 lub prezentację należy przekazać prowadzącemu ćwiczenia najpóźniej na przedostatnich zajęciach, składających się na ten kurs.
3. W ustalonym z prowadzącym terminie student rozwiązuje test ze znajomości treści wybranej księgi biblijnej składającej się na Corpus Paulinum - warunek zaliczenia testu to 50% pozytywnych odpowiedzi +1.
4. Każdy student zobligowany jest do aktywnego uczestnictwa w zajęciach - dyskusja w oparciu o materiały i artykuły przekazywane przez prowadzącego na każde ćwiczenia.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Adamczewski B., List do Filemona. List do Kolosan (NT XII), Częstochowa 2005.
Gnilka J., Paweł z Tarsu. Apostoł i świadek, Kraków 2001.
Langkammer H., List do Rzymian. Tłumaczenie, wstęp i komentarz, Lublin 1999.
Łach S., List do Hebrajczyków. Wstęp – przekład z oryginału. Komentarz – ekskursy, (Komentarz, NT KUL t. 10), Poznań 1959.
Paciorek A., Paweł Apostoł - Pisma, cz. 1, Tarnów 1995.
Paciorek A., Paweł Apostoł - Pisma, cz. 2, Tarnów 1996.
Pindel R., Aby zrozumieć Pawła. Wprowadzenie i wdrożenie w lekturę Listów Pawłowych. Kraków 1999.
Romaniuk K., List do Rzymian. Wstęp – przekład z oryginału – komentarz (Komentarz NT KUL, t. 6), Poznań 1978;
Romaniuk K., Zagadnienia wybrane z introdukcji szczegółowej do Listów św. Pawła, Poznań 1981; Stępień J., Teologia św. Pawła, Warszawa 1979.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: