Myślenie krytyczne: nauka-filozofia-religia SzD-DF>Mknfr
Wykład rozpoczyna się od przybliżenia współczesnej koncepcji myślenia krytycznego wypracowanego na bazie idei Johna Deweya. To podejście rozwijane w USA i Kanadzie stało się dziś standardem rozważań edukacyjnych.
W trakcie wykładu pokażemy, że historia krytycznego myślenia zaczyna się około 2,5 tys. lat temu wraz z narodzinami filozofii. Będziemy następnie śledzić najważniejsze etapy rozwoju filozofii i myślenia naukowego, odkrywając ich wkład w formowanie koncepcji myślenia krytycznego.
W dalszej części wykładu ukażemy również nasze tradycje krytycznego myślenia związane z recepcją poglądów K.R. Poppera przez M. Hellera oraz krąg Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych. Wskażemy również na współczesne wyzwania dla koncepcji krytycznego myślenia płynące zarówno z przemian techno-kulturowych (np. sztuczna inteligencja), z samego rozwoju nauki (np. koncepcja Big Science D. de Solla Price'a) jak i z nowych koncepcji edukacyjnych (np. gamifikacja/grywalizacja). Poruszymy również temat krytycznego myślenia w myśleniu religijnym, którego wartość w ostatnich latach podkreślana jest m.in. przez papieża Franciszka.
Tematyka wykładu:
1 Wprowadzenie: critical thinking wokół nas
2 Myślenie krytyczne – źródło filozofii
3 Myślenie krytyczne w scholastyce
4 Myślenie krytyczne jako droga do renesansu
5 Filozofia krytyczna Kanta
6 Filozofia krytyczna Poppera w kontekście filozofii kantowskich
7 Filozofia krytyczna M. Hellera jako rozwinięcie koncepcji Poppera
8 Myślenie krytyczne w teologii współczesnej
W cyklu 2024/2025-L:
Tematyka wykładu: |
Liczba godzin zajęć porwadzonych on-line
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykład połączony z możliwością aktywnego włączenia się doktoranta w dyskusję prezentowanego materiału. Merytoryczna aktywność studentów może podnieść ocenę maksymalnie o 0,5 stopnia.
Doktoranci zobowiązani są do uczestnictwa w zajęciach.
Podstawą zaliczenia jest prezentacja podczas zajęć indywidualnie opracowanej koncepcji myślenia krytycznego w ujęciu wybranego filozofa. Podczas oceny pod uwagę brane będą następujące kryteria:
- zgodność z tematyką krytycznego myślenia
- kompletność ukazania zagadnienia
- poziom opracowania merytorycznego
- klarowność i komunikatywność prezentacji
Kryteria oceniania
W procesie oceny odpowiedzi brane są pod uwagę powyżej opisane elementy, które oceniane są według poniższych zasad:
5.0
Najwyższy poziom osiągnięć, który może być rozsądnie oczekiwany od studenta na danym etapie rozwoju intelektualnego. Student wykazuje niezwykle silne nadzieje na bardzo dobry rozwój naukowy w danej dyscyplinie. Student osiągający takie oceny powinien może być zachęcany do kontynuacji dalszej pracy naukowej w dyscyplinie.
4.5
Wysoki poziom osiągnięć w stosunku do danego etapu rozwoju intelektualnego. Student osiągający oceny 4.5 daje silne nadzieje na prawidłowy rozwój naukowy w danej dyscyplinie.
4.0
W pełni akceptowalny poziom wskazujący na adekwatne osiągnięcie założonych celów na aktualnym poziomie rozwoju studenta. Ocena 4.0 wskazuje że student może kontynuować studia, przyszłościowo można również rozsądnie zakładać, że jest w stanie osiągać coraz lepsze wyniki w rozwoju intelektualnym.
3.5
Osiągnięcie nieco wyższe niż progowe, ale wciąż nie w pełni satysfakcjonujące na aktualnym poziomie rozwoju studenta. Ocena 3.5 wskazuje, że są pewne szanse na rozwój naukowy w dyscyplinie, ale student musi zmienić metody uczenia się albo zwiększyć ilość wysiłków oraz czasu poświęcanych uczeniu się.
3.0
Progowe osiągnięcie, które pozwala na zaliczenie kursu. Wskazuje, że uczestnik tylko w minimalnym stopniu spełnił wymagania. Ocena 3.0 wskazuje brak perspektyw rozwojowych w dyscyplinie. Nagromadzenie ocen na tym poziomie wskazuje, że student nie powinien kontynuować studiów akademickich.
2.0
Z jakichkolwiek względów wynik pracy jest nieakceptowalny. Ten stopień wskazuje, że osiągnięcia studenta wskazują prawie zupełny brak opanowania wiedzy lub umiejętności lub kompetencji społecznych przewidywanych w kursie. Ocena taka powinna być ostrzeżeniem dla studenta, czy jest dalej w ogóle w stanie kontynuować studia, wskazuje ona że konieczne jest podjęcie zdecydowanych czynności w celu poprawy poziomu naukowego oraz powinna też zmobilizować do radykalnej zmiany stylu pracy.
Literatura
1. Hitchcock, David, "Critical Thinking", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Summer 2024 Edition), Edward N. Zalta & Uri Nodelman (eds.), URL =
2. M. Heller, J. Życiński, Drogi myślących, Kraków 1985.
Uwagi
W cyklu 2024/2025-L:
Obecność na zajęciach obowiązkowa. Tematy prac zaliczeniowych oraz ich terminy będą ustalane indywidualnie z uczestnikami kursu. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: