Współczesne dylematy bioetyczne SzD-DF>Wspdyl
Debaty bioetyczne dotyczące początku, trwania i końca ludzkiego życia są już stałym elementem kultury, w której żyjemy. Jednak pogłębione podejście do nich nie jest często spotykaną postawą. Wielokrotnie pozostają ona na poziomie doniesień medialnych. To jednak nie daje zrozumienia ich struktury i uwarunkowań. W ramach tego wykładu chodzi o przyjrzenie się podstawowym sporom dotyczącym ludzkiego życia w systematyczny i pogłębiony sposób, tak naukowy jak i szczególnie filozoficzny.
W grę wchodzą spory o status ludzkiego embrionu, o badania nad komórkami macierzystymi, o aborcję, o transplantacje narządów (które przybierają nowych kształtów w dobie dyskusji o ulepszaniu człowieka), o rozumienie medycyny i relacji pacjenta z lekarzem, czy o eutanazję.
Tryb zajęć
Kryteria oceniania
Wykład prowadzony jest z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Zaliczenie wykładu na podstawie obecności, aktywności w trakcie wykładu i złożenia pracy końcowej.
Literatura
G. Hołub, Osoba w labiryncie decyzji moralnych. Bioetyka w perspektywie personalistycznej, Kraków 2014.
Contemporary Debates in Bioethics, red. A. L. Caplan, R. Arp, Malden 2014.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: