Polskie powstania narodowe SzD-DH>Popona
Polskie powstania narodowe to nie tylko same zmagania militarne pomiędzy Polakami a zaborcami, ale także ogólny kompleks wydarzeń i zjawisk społeczno-politycznych w Europie w całym XIX wieku, na których tle się one odbywały. Ponadto w nurt polskich dążeń niepodległościowych wplatają się powstania w innych krajach i regionach świata, w których uczestniczyli Polacy wierząc, że w ten sposób przyczyniają się także do swojej walki o Wolność.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Obecność na wykładzie, aktywność w dyskusji, pozytywny wynik kolokwium zaliczeniowego na zakończenie semestru - w formie ustnej
Literatura
Wybrana literatura:
- Insurekcja Kościuszkowska w dziejach i tradycji, pr. zbior., Warszawa 2004.
- S. Kieniewicz, A. Zahorski, W. Zajewski, Trzy powstania narodowe - kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, [różne wydania].
- S. Kieniewicz, Powstanie styczniowe, [różne wydania].
- W. Tokarz, Wojna polsko-rosyjska 1830 i 1831, Warszawa 1993.
- M Zgórniak, S Kieniewicz, Zrywy narodowe, [różne wydania].
Uwagi
W cyklu 2024/2025-L:
Realizacja ECTS wymaga 25 godzin udziału w wykładzie oraz 5 godzin przygotowania do zaliczenia |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: