Prawne aspekty komunikowania społecznego i mediów SzD-DNKSM>Pas-w
1. Wolność komunikowania się w polskim, unijnym i międzynarodowym systemie prawnym.
2. Podstawowe zasady prawne związane z komunikowaniem medialnym oraz definicje legalne zapisane w ustawie prawo prasowe oraz w ustawie o radiofonii i telewizji.
3. Krajowe regulatory mediów elektronicznych.
4. Inicjowanie działalności prasowej, radiowej, telewizyjnej.
5. Regulacja prawna dotycząca mediów publicznych.
6. Prawa dziennikarza, ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do informacji publicznej.
7. Obowiązki dziennikarza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki obowiązku autoryzacji oraz tajemnicy dziennikarskiej.
8. Sprostowanie prasowe w mediach drukowanych, elektronicznych oraz radiu i telewizji.
9. Odpowiedzialność administracyjna nadawcy oraz dostawy usług medialnych na żądanie.
10. Odpowiedzialność cywilna za naruszenie dóbr osobistych
11. Odpowiedzialność karna za rozpowszechniane treści.
W cyklu 2024/2025-Z:
1. Wprowadzenie do regulacji prawnych komunikowania społecznego 2. Akt o Sztucznej Inteligencji (AI Act) Cele i zakres regulacji. 3. Akt o Rynkach Cyfrowych (DMA) Definicja i rola „gatekeeperów” w cyfrowym ekosystemie. 4. Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) Regulacje dotyczące odpowiedzialności platform internetowych za treści użytkowników. 5. Wolność słowa w mediach – orzecznictwo Kluczowe wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) oraz Sądu Najwyższego USA w zakresie wolności słowa. 6. SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participation) Definicja i charakterystyka SLAPP. 7. Praktyczne aspekty regulacji prawnych mediów Warsztat analizy prawnej przypadków. |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/2023-Z: | W cyklu 2024/2025-Z: |
Efekty kształcenia
WIEDZA – w wyniku przeprowadzonych zajęć doktorant umie scharakteryzować istniejące regulacje prawne w zakresie komunikacji społecznej i medialnej. Rozumie kluczowe regulacje UE dotyczące mediów i komunikowania społecznego. Potrafi krytycznie ocenić wpływ regulacji na pluralizm mediów i demokrację. Rozpoznaje obowiązki związane z funkcjonowaniem mediów i spoczywające na osobach, które się nimi posługują. Rozróżnia zachowania dozwolone od tych, które są zakazane.
UMIEJĘTNOŚCI – w wyniku przeprowadzonych zajęć doktorant umie prawidłowo zainicjować działalność medialną, umie ją prowadzić zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami oraz umie realizować obowiązki, które na nim spoczywają. Potrafi analizować orzecznictwo dotyczące wolności słowa i stosować je w praktyce badawczej. Umie identyfikować wyzwania prawne w kontekście SLAPP, AI, DMA i DSA.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE (POSTAWY) – w wyniku przeprowadzonych zajęć doktorant postępuje zgodnie z prawem, rozumie dlaczego określone rozwiązania istnieją i jakie są społeczne powody określonych regulacji. Dostrzega wagę i potrzebę regulacji prawnej i potrafi wybrać takie zachowanie, które nie narusza obowiązujących norm.
Kryteria oceniania
Dyskusje moderowane, analiza przypadków (case studies), praca w grupie
Na ocenę końcową składa się średnia z aktywności na zajęciach (50%) oraz wykonanie projektu końcowego, tj. analiza wybranego aktu prawnego i jego wpływu na media (50%)
Literatura
I. Dobosz, Prawo prasowe, Warszawa 2011,
E. Czarny-Drożdżejko, Ustawa o radiofonii i telewizji. Komentarz, Warszawa 2014
E. Czarny-Drożdżejko, J. Żurawski, Otwartość prac organów prawodawczych w systemie polskim i unijnym. Prawne i politologiczne zagadnienia związane z dostępem mediów i publiczności do obrad Sejmu RP i Senatu RP w kontekście rozwiązań unijnych, Kraków 2020.
W cyklu 2024/2025-Z:
1. Teksty aktów prawnych: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: