Zasady upowszechniania wyników badań oraz komercjalizacji wyników SzD-DNT>Zasupo
W ujęciu hasłowym materia wykładu przedstawia się następująco:
1. Wyniki badań naukowych – wprowadzenie
2. Wyniki prac naukowo-badawczych chronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
3. Wyniki badań naukowych chronione na podstawie ustawy - Prawo własności przemysłowej
4. Pozostałe formy ochrony wyników badań naukowych
5. Prawo do korzystania z wyników badań naukowych
6. Problematyka "wiedzy wolnej"
7. Komercjalizacja wyników badań naukowych – podstawowe informacje oraz formy komercjalizacji
Tryb zajęć
Efekty kształcenia
WIEDZA – w wyniku przeprowadzonych zajęć doktorant: zna i rozumie zasady upowszechniania wyników dzia-łalności naukowej, także w trybie otwartego dostępu oraz podstawowe zasady transferu wiedzy do sfery gospo-darczej i społecznej, w tym podstawowe zasady komercjalizacji wyników działalności naukowej i know-how zwią-zanego
z tymi wynikami.
UMIEJĘTNOŚCI – w wyniku przeprowadzonych zajęć doktorant: potrafi upowszechniać wyniki badań, inicjować debatę, uczestniczyć w dyskursie naukowym również w środowisku międzynarodowym.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE (POSTAWY) – w wyniku przeprowadzonych zajęć doktorant nabędzie następujące postawy: jest gotów do podtrzymania i rozwijania etosu środowisk badawczych i twórczych, w tym: prowadzenia badań w sposób niezależny, respektowania zasady publicznej własności wyników badań naukowych z uwzględ-nieniem zasad ochrony własności intelektualnej.
Kryteria oceniania
Ocena pracy Doktorantów dokonana zostanie na podstawie pracy semestralnej - pisemnego opracowania zagadnienia problemowego dotyczącego tematyki poruszanej w ramach zajęć. Przygotowanie pracy nastąpi po zakończeniu cyklu wykładów. Prace przedstawione zostaną w formie elektronicznej na adres: karol.zawislak@upjp2.edu.pl, w terminie ustalonym ze Doktorantami, nie dłuższym jednak niż 14 dni po dacie ostatniego wykładu; pliki oznaczone powinny być imieniem i nazwiskiem Doktoranta lub numerem albumu oraz tematem pracy.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
1. Piotr Stec (red.), Komercjalizacja wyników badań naukowych, Warszawa 2017.
2. Janusz Barta, Ryszard Markiewicz, Prawo autorskie, Warszawa 2016.
3. Joanna Sieńczyło-Chlabicz (red.) Prawo własności intelektualnej, Warszawa 2018.
4. Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce, dokument opracowa-ny przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, https://www.gov.pl/web/nauka/dokumenty-na-temat-otwartego-dostepu
5. Krzysztof Siewicz, “Otwarty dostęp do publikacji naukowych. Kwestie prawne”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2013.
6. Peter Sauber, „Otwarty dostęp”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2014.
Lektury uzupełniające:
(wykaz lektur uzupełniających i innych materiałów zalecanych doktorantom podejmującym naukę przedmiotu)
1. Krystyna Szczepanowska-Kozłowska, Umowy licencyjne w prawie własności przemysłowej, Warszawa 2012.
2. Janusz Barta, Ryszard Markiewicz, Prawo autorskie i prawa pokrewne. Przewodnik po polskim i międzynarodo-wym prawie autorskim, Warszawa 2019.
3. Ryszard Markiewicz, Zabawy z prawem autorskim, Warszawa 2015.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: