Filozofia społeczna i polityczna T-KAP-AFI>filspo-w-4
Podczas wykładów omawiane są szczegółowo takie zagadnienia jak miejsce człowieka w państwie i społeczeństwie, specyfika państwa i społeczeństwa, główne interpretacje życia społecznego: socjologizm, liberalizm, anarchizm, nacjonalizm, rasizm, konserwatyzm, republikanizm, komunitaryzm, personalizm chrześcijański. Omówione zostaną również typy społeczności, główne instytucje społeczne takie jak rodzina, naród, państwo, społeczność ogólnoludzka. Ważnym tematem pozostają prawo naturalne, i jego odniesienia do prawa stanowionego, prawa człowieka, karta praw człowieka.
Ze względu na ważność kwestii historycznych dla zrozumienia specyfiki zarówno życia społecznego jak i politycznego omawiane są zagadnienia z dziejów filozofii polityki takie jak: starogrecka idea politei, średniowieczny organicyzm, bonum commune i hierarchia społeczna; indywidualistyczne i pragmatyczne rozumienie polityki jako skutecznej sztuki rządzenia (renesansowy i współczesny makiawelizm); idea umowy społecznej; utopie nowożytne i współczesne; formy rządów autorytarnych i totalitaryzmów (faszyzm, narodowy socjalizm, komunizm); globalizm; etyczna i światopoglądowa neutralność sfery publicznej; sekularyzacja i desekularyzcja współczesnych społeczeństw; -własność jako element konstytutywny społeczeństw i państw; formy własności i społeczne obowiązki własności; kapitał ludzki; natura pracy ludzkiej i jej ochrona; instytucje bankowe i ubezpieczeniowe; -współczesne wyzwania społeczne: demografia, ubóstwo, konsumpcjonizm, feminizm, gender, migracje, terroryzm, pokój a wojna, zagrożenia ekologiczne, kolonializm i neokolonializm kulturowy.
W cyklu 2024/2025-L:
Podczas wykładów omawiane są szczegółowo takie zagadnienia jak miejsce człowieka w państwie i społeczeństwie, specyfika państwa i społeczeństwa, główne interpretacje życia społecznego: socjologizm, liberalizm, anarchizm, nacjonalizm, rasizm, konserwatyzm, republikanizm, komunitaryzm, personalizm chrześcijański. Omówione zostaną również typy społeczności, główne instytucje społeczne takie jak rodzina, naród, państwo, społeczność ogólnoludzka. Ważnym tematem pozostają prawo naturalne, i jego odniesienia do prawa stanowionego, prawa człowieka, karta praw człowieka. |
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
wykład połączony z prezentacją multimedialną
obecność na zajęciach obowiązkowa
indywidualne warunki zaliczenia przedmiotu w ramach IOS student ustala z prowadzącym zajęcia na początku semestru, najdalej w trzecim tygodniu semestru. Ustalenia dotyczące warunków zaliczenia w ramach IOS nie są możliwe na koniec semestru.
Literatura
John Rawls, Wykłady z historii filozofii polityki, Warszawa 2010
Roger Scruton, Co znaczy konserwatyzm, Poznań 2002
Swift A., Wprowadzenie do filozofii politycznej, Kraków 2010.
Król M., Filozofia polityczna, Kraków: Znak 2008.
Szahaj A., Jakubowski M., Filozofia polityki, Warszawa: PWN 2005
W cyklu 2024/2025-L:
John Rawls, Wykłady z historii filozofii polityki, Warszawa 2010 |
Uwagi
W cyklu 2024/2025-L:
obecność obowiązkowa |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: