Bioetyka T-KAP-SJ>bioety-9
Bioetyka dzieli się na ogólną, specjalistyczną i kliniczną. Bioetyka ogólna obejmującą początki i definicję bioetyki, historię refleksji etycznej w medycynie, modele bioetyczne, i zasady bioetyki katolickiej. Bioetyka specjalistyczna zajmuje się w sposób ogólny takimi zagadnieniami, jak początek ludzkiego życia (genetyka - zasady genetyki, choroby genetyczne, terapia genowa, genetic enhancement, klonowanie, eugenika, transhumanizm), jego przekaz (problemy antykoncepcji, aborcji i tzw. technik wspomaganego poczęcia, macierzyństwo zastępcze), problematyka transplantologii (także ksenotransplantologii), końcowa faza ludzkiego życia: eutanazja, uporczywa terapia, opieka paliatywna, zasady przekazywania informacji pacjentowi, śmierć mózgu). Omawia się także inne zagadnienia: zasada działania o podwójnym skutku i użycie środków zwyczajnych i nadzwyczajnych.
Bioetyka kliniczna jest wykładana w ramach studiów medycznych - wymaga ona pogłębionej wiedzy medycznej.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Znajomość podstawowych zagadnień bioetyki katolickiej.
Umiejętność radzenia sobie z oceną nowych wyzwań w ramach medycyny i biotechnologii - znajomość zasad ich oceny.
Znajomość podstawowego rozumowania etycznego (w ramach filozofii) i moralnego (w ramach teologii moralnej) oraz umiejętność skorzystania z nich w dyskusji oraz na katechezie.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny lub pisemny uwzględniający treść przekazaną w ramach wykładów oraz treść z obowiązkowych lektur. Zasadniczo obecność na wykładach jest nieobowiązkowa, jednak dotyczy to przede wszystkim tych przedmiotów, w ramach których postępy studentów są w czasie semestru weryfikowane na ćwiczeniach. Ponieważ bioetyka na WT UPJP II nie przewiduje ćwiczeń, dlatego obecność studentów na zajęciach jest obowiązkowa (o ile nie ma obostrzeń pandemicznych) i wymagana do egzaminu/zaliczenia przedmiotu, tym bardziej, że treść wykładów nie pokrywa się całkowicie z treścią zawartą w lekturach.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
J. Wróbel, Człowiek i medycyna, Kraków 1999.
E. Sgreccia, Manuale di bioetica, Milano 1994, vol. I,
Encyklopedia bioetyki, A. Muszala (red.), Radom 2007,
E. Kowalski, Człowiek i bioetyka, Kraków 2015,
T. Kraj, Wokół dyskusji na temat zapłodnienia in vitro, Teologia i Moralność, 2008/4, s. 107 - 118,
T. Kraj, Różnica pomiędzy naturalnym planowaniem rodziny a antykoncepcją - aspekt moralny, w: Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły - Jana Pawła II, A. Muszala, T. Kraj, P. Zielonka - Rduch (red.), Kraków 2013, s. 107 - 117.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: