Egzegeza Starego Testamentu T-KAP-SJ>egzsta-c-10
Do zbioru ksiąg mądrościowych należą następujące księgi: Psalmów, Przysłów, Pieśni nad Pieśniami, Hioba, Koheleta, Mądrości oraz Syracha. Księgi mądrościowe Starego Testamentu uczą ludzi wiary jak żyć w świecie pełnym sprzeczności, co wpisuje się w ich wyraźny wymiar pedagogiczny. Stawiają one także pisma pytania o sens życia, cierpienia, radości itp. Księgi Mądrościowe charakteryzują się również dużym uniwersalizmem i mogą stanowić cenną lekturę nawet dla osób niewierzących. Pokazuje to głęboki humanizm mędrców Izraela, którzy nie wahali się również czerpać z dorobku ościennych kultur pogańskich, aby – po odpowiednich modyfikacjach – włączać go do swego nauczania.
W związku z powyższym celem ćwiczeń jest zapoznanie studentów z bogactwem tradycji mądrościowych Izraela i ich źródeł oraz ukazanie ich wpływu na kształtowanie postaw Narodu Wybranego, a także współczesnego człowieka.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student posiada umiejętności badawcze w zakresie ksiąg mądrościowych Starego Testamentu, obejmujące analizę wybranych tekstów biblijnych pochodzących z tych ksiąg, a także syntezę różnych motywów i zagadnień, skutkujące opracowaniem i prezentacją wyników oraz rozwiązywaniem bardziej złożonych problemów egzegetycznych. Student zaznajamia się lepiej różnorakimi gatunkami literackimi tekstów Starego Testamentu.
Kryteria oceniania
1. Podstawowym warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uczestnictwo w zajęciach.
2. Każdy student zobowiązany jest do przygotowania i wygłoszenie tekstu pisanego z ewentualnym użyciem środków audiowizualnych na temat wskazanego przez wykładowcę fragmentu Ksiąg sapiencialnych - długość wystąpienia min. 20 min.
3. Każdy student zobligowany jest do aktywnego uczestnictwa w zajęciach - dyskusja w oparciu o materiały i artykuły przekazywane przez prowadzącego na każde ćwiczenia.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Borowski W., Psalmy. Komentarz biblijno-ascetyczny, Kraków 1983.
Brzegowy T., Psalmy i Księga Lamentacji, Academica 65, Tarnów 2007.
Filipiak M. (opr.), Księga Koheleta: wstęp, przekład z oryginału, komentarz, ekskursy, , Poznań – Warszawa 1980 – (PŚST, VIII/2).
Jelonek T., Kohelet i Syrach: dwaj mędrcy Izraela, Kraków 1992.
Łach S., Łach S.-J., Księga Psalmów. Wstęp – przekład z oryginału – komentarz – ekskursy (PŚST VII/2), Poznań 1990.
Poniży B., Księga Mądrości: od egzegezy do teologii, Poznań 2000.
Potocki S. (opr.), Księga Przysłów. Wstęp. Przekład z oryginału. Komentarz. Ekskursy, , Poznań 2008 – (PŚST, VIII/1).
Potocki S., Psalmy modlitwą ludu Bożego Starego i Nowego Przymierza, [w:] Liturgia uświęcenia czasu, red. W. Świerzawski, Kraków 1984, s. 125–154.
Ravasi G., Hiob: dramat Boga i człowieka, t. 1, (tłum. B. Rzepka), Kraków 2004.
Ravasi G., Hiob: dramat Boga i człowieka, t. 2, (przeł. K. Stopa), Kraków 2005.
Ravasi G., Kohelet: najbardziej oryginalna i „skandaliczna” księga Starego Testamentu, (tłum. J. Skrzypnik), Kraków 2003.
Ravasi G., Pieśń nad Pieśniami: ...jak pieczęć na twoim sercu, (przeł. K. Stopa), Kraków 2005.
Stachowiak L., Księga Psalmów, [w:] Wstęp do Starego Testamentu, red. L. Stachowiak, Poznań 1990, s. 347–383.
Tronina A., Księga Hioba, Częstochowa 2013.
Tronina A., Teologia Psalmów. Wprowadzenie do lektury Psalmów, Lublin 1995.
Witczyk H., Teofania w Psalmach, Kraków 1985.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: