Homiletyka formalna T-KAP-SJ>homfor-w-9
Homiletyka formalna „przerzuca pomostu pomiędzy retoryką jako wiedzą humanistyczną, a homiletyką jako nauką teologiczną. Pomiędzy nimi istnieje bliski związek. Także dzisiaj retoryka ma zastosowanie we współczesnej homiletyce. Jest ona bowiem nauką o kontekstualnym charakterze, co skłania ją do korzystania ze zdobyczy różnego rodzaju nauk, spełniających wobec niej pomocnicze zadania. Taką też rolę powinna pełnić w niej retoryka, rozumiana jako ars bene dicendi. Rolę tę uzasadnia się nie tylko funkcjonalnie, ale i teologicznie. Wypływa ona bowiem z teandrycznej natury kościelnego przepowiadania, w którym słowo ludzkie z Bożego postanowienia odgrywa ważną rolę. Przez odpowiednie kształtowanie słowa ludzkiego retoryka przyczynia się do należytego wypełnienia przez nie owej roli, a przez to do większej skuteczności słowa Bożego. Aby to się dokonywało, korzystanie z retoryki powinno kierować się kryteriami znamiennymi dla ewangelicznego przekazu słowa Bożego.
Wykład zapoznaje z poszczególnymi 5 działami retoryki: inventio (w jej ramach wynajdywano temat oraz gromadzono sposoby argumentacji, pozwalające sformułować i rozwinąć podjęty temat), dispositio (logiczne i zgodne z konwencjami przysługującymi danemu rodzajowi mowy rozplanowanie przemyślanego uprzednio materiału, porządkowanie argumentów i wybór kompozycji całości mowy; elocutio (stylistyka, czyli poprawne, jasne, stosowne i ozdobne „przełożenie” myśli na słowa. Elocutio uwzględnia gramatyczne i stylistyczne normy języka artystycznego, podział i omówienie stylów oraz ich zalet i wad, figury myśli i słów oraz tropy; wyróżnia 4 kryteria dobrego wysławiania się: poprawność, jasność, ozdobność i stosowność; memoria (pamięciowe opanowanie przygotowanego tekstu) oraz pronuntiatio (actio) – właściwe wygłoszenie kazania.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/2024-Z: | W cyklu 2022/2023-Z: | W cyklu 2024/2025-Z: |
Efekty kształcenia
1. Umiejętność konstruowania kazania i homilii
2. Sztuka głoszenia kazań
3. Sposoby pokonywania tremy
Kryteria oceniania
1. opracowanie lektur
2. test z umiejętności rozpoznawania figur retorycznych
3. egzamin ustny końcowy
Praktyki zawodowe
praktyki prowadzone są w ramach ćwiczeń z homiletyki przez ks. dr. hab. Witolda Ostafińskiego
Literatura
1. A. Kalbarczyk, Z kartką czy bez? Mnemonika, czyli sztuka pamięci w przepowiadaniu słowa Bożego, [w:] Ściągać czy nie ściągać? O pomocach do homilii i kazań, praca zbiorowa, red. M. K. Kubiak, W. Przyczyna, Poznań 2008, s. 49-65.
2. A. Kalbarczyk, Trema u kaznodziejów. Specyfika i sposoby opanowania, „Studia Pastoralne” 2011, nr 7, s. 190-204.
3. K. Panuś, Sztuka głoszenia kazań, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2008.
4. K. Panuś, Słowo, jego tajemnica i sztuka przekazu, „Studia Włocławskie” 18 (2016), s. 183-198.
5. G. Siwek, Blaski i cienie współczesnego przepowiadania, Wydawnictwo M, Kraków 2007.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: