Prawo administracyjne T-KAP-SJ>praadm-11
Posługa duszpasterska kapłana w kancelarii parafialnej. Organizacja pracy administracyjnej w kancelarii. Sporządzanie i przechowywanie ksiąg metrykalnych. Sporządzanie i wydawanie zaświadczeń urzędowych. Ochrona danych osobowych. Aspekt administracyjno-prawny przygotowania do zawarcia małżeństwa. Kanoniczne dochodzenie przed zawarciem małżeństwa. Stwierdzenie stanu wolnego nupturientów. Czynności administracyjne związane z zawarciem małżeństwa. Czynności administracyjne po zawarciu małżeństwa. Procedura zawierania małżeństwa konkordatowego. Zawarcie małżeństwa bez skutków cywilnych.
W cyklu 2023/2024-Z:
Działania administracyjne podmiotów kościelnych są istotną częścią ich funkcjonowania w organizmie kościoła. Kościół w działaniach administracyjnych nie jest związane wyłącznie własnym prawem, lecz stosować powinien i podporządkowywać się regulacją prawa powszechnie obowiązującego. |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA – w wyniku przeprowadzonych zajęć student: nabywa wiedzę o przepisach prawa kanonicznego i praktyki kanonicznej w zakresie spraw urzędowych prowadzonych przez duchownego w kancelarii parafialnej.
UMIEJĘTNOŚCI – w wyniku przeprowadzonych zajęć student: potrafi właściwie ocenić sytuację prawną, zastosować odpowiednie przepisy, rozstrzygnąć praktyczne kazusy.
KOMPETENCJE (POSTAWY) – w wyniku przeprowadzonych zajęć student nabędzie następujące postawy:
uwrażliwienie na prawny wymiar rzeczywistości Kościoła w optyce sprawiedliwości, wypracowanie rzetelności i odpowiedzialności za tę część posługi kapłańskiej w parafii.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny na zakończenie semestru na podstawie treści zaprezentowanych na wykładach i wskazanej literatury.
Kryteria oceny:
ocena 2 (ndst) - student nie zna podstawowej terminologii i przepisów z zakresu funkcjonowania kancelarii parafialnej, nie potrafi rozstrzygnąć nieskomplikowanego kazusu.
ocena 3 (dost) - student zna w stopniu dostatecznym podstawową terminologię i przepisy z zakresu funkcjonowania kancelarii parafialnej, potrafi rozwiązać proste kazusy.
ocena 4 (db) - student w stopniu dobrym zna podstawową terminologię i przepisy z zakresu funkcjonowania kancelarii parafialnej, potrafi rozstrzygnąć przykładowe kazusy praktyczne.
ocena 5 (bdb) - student zna w pełni podstawową terminologię i przepisy z zakresu funkcjonowania kancelarii parafialnej, potrafi wyjaśnić i prawidłowo rozwiązać kazusy o wyższym stopniu skomplikowania.
Praktyki zawodowe
W ramach praktyki parafialnej.
Literatura
Konferencja Episkopatu Polski Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego z dnia 8 października 2019 r.
Konferencja Episkopatu Polski, Instrukcja dla duszpasterzy dotycząca małżeństwa konkordatowego, 22 października 1998 r., Biuletyn Katolickiej Agencji Prasowej, nr 46 z 17.11.1998, s. 15–17.
Krakowiak C., Adamowicz L. (oprac.), Dokumenty duszpastersko-liturgiczne Episkopatu Polski (1966–1998), Lublin 1999.
W cyklu 2023/2024-Z:
Liczne artykuły dotyczące administracyjnego działania parafii, zawarte w czasopismach np. "Zarządzanie Parafią". |
Uwagi
W cyklu 2023/2024-Z:
Zajęcia nie są obowiązkowe. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: