Spowiednictwo T-KAP-SJ>spowie-10
W sakramencie pokuty wyróżnia się materię dalszą, materię bliższą i działania spowiednika. Materią dalszą są grzechy penitenta, bliższą jego "opracowanie" materii dalszej (rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, spowiedź szczera i zadośćuczynienie). Trzeci dział to działania spowiednika. ten semestr koncentruje się na grzechu jego definicji, rozróżnieniach, problemach z jego percepcją, zwłaszcza w kontekście laicyzacji społeczeństw zachodnich oraz na wyjaśnieniu teologicznym roli grzechu w historii zbawienia w kontekście zbawczego dzieła Jezusa Chrystusa.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Poznanie współczesnych problemów ze zrozumieniem pojęcia grzechu oraz tradycyjna katolicka nauka na jego temat. Możliwość pytań w trakcie zajęć związanych z indywidualnym doświadczeniem słuchaczy odnośnie wykładanego tematu (chodzi o teorię grzechu a nie indywidualne jego doświadczenie).
Kryteria oceniania
Wykład i sprawdzenie wiadomości na egzaminie.
Literatura
Jan Paweł II, Encyklika "Veritatis splendor",
Józef Stanisław Płatek, Sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania, Częstochowa 2001,
Ramon Garcia de Haro, La vita chistiana, Milano 1995,
Livio Melina, Morale: tra crisi & rinnovamento, Milano 1993,
Jozef Pieper, The Concept of Sin, South Bend, Indiana 2001.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: