Teologia moralna T-KAP-SJ>teomor-w-9
Celem wykładu jest prezentacja rzeczywistości życia małżeńskiego jako naturalnego powołania człowieka, które ma się realizować pomiędzy mężczyzną i kobietą, poprzez miłość ludzką i rodzicielstwo. Wykład zawiera również analizę zasad moralności chrześcijańskiej w zakresie etyki seksualnej.
W cyklu 2022/2023-Z:
Wykład zawiera wiedzę w zakresie teologii małżeństwa i katolickiej etyki seksualnej. Dzięki tej wiedzy, student będzie potrafił samodzielnie poszukiwać, analizować, oceniać, porządkować informacje odnośnie do zasad moralności chrześcijańskiej w zakresie etyki seksualnej. |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student posiada wiedzę w zakresie teologii małżeństwa i katolickiej etyki seksualnej. Potrafi samodzielnie poszukiwać, analizować, oceniać, porządkować informacje odnośnie do zasad moralności chrześcijańskiej w zakresie etyki seksualnej.
Kolejno ma wiedzę o kompleksowej naturze języka oraz o historycznej zmienności jego znaczeń
i ich konsekwencjach dla teologii oraz elementarną wiedzę dotyczącą procesów komunikowania interpersonalnego i społecznego, ich prawidłowości i zakłóceń.
Umiejętności
Alumn posiada umiejętność integrowania wiedzy z różnych dyscyplin w zakresie nauk humanistycznych oraz jej zastosowania w nietypowych sytuacjach profesjonalnych.
Potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych poglądów teologicznych i światopoglądowych, wytworów kultury w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego, miejsca w procesie historycznokulturowym.
Posiada umiejętność merytorycznego argumentowania, prowadzenia merytorycznej dyskusji światopoglądowej dotyczącej zagadnień teologicznych i życia Kościoła, z wykorzystaniem własnych poglądów oraz poglądów innych autorów, formułowania wniosków oraz tworzenia syntetycznych podsumowań.
Jest zdolny do formułowania opinii krytycznych o wytworach kultury na podstawie wiedzy teologicznej i doświadczenia oraz umiejętność prezentacji opracowań krytycznych w różnych formach i w różnych mediach.
Kompetencje społeczne
Student potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role.
Posiada świadomość złożoności rzeczywistości i rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów.
Identyfikuje i rozstrzyga dylematy — zwłaszcza doktrynalne i etycznomoralne — związane z życiem indywidualnym i społecznym.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny na zakończenie każdego semestru
5,0 – znakomita wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne określone w efektach kształcenia tego modułu
4,5 – bardzo dobra wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne określone w efektach kształcenia tego modułu
4,0 – dobra wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne określone w efektach kształcenia tego modułu
3,5 – zadowalająca wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne, ale ze znacznymi niedociągnięciami określone w efektach kształcenia tego modułu
3,0 – zadowalająca wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne, ale z licznymi błędami określone w efektach kształcenia tego modułu
2,0 – niezadowalająca wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne określone w efektach kształcenia tego modułu
Literatura
SOBÓR WATYKAŃSKI II, Gaudium et spes (7 grudnia 1965), Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, w: EnchVat 1, 1246-1467.
JAN PAWEŁ II, Evangelium vitae (25 marca 1995), Encyklika o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego, AAS 87 (1995) 401-522.
ID., Familiaris consortio (22 listopada 1981), Adhortacja apostolska o zadaniach chrześcijańskiej w świecie współczesnym, AAS 74 (1982) 81-191.
ID., Mulieris dignitatem (15 sierpnia 1988), List apostolski o godności i powołaniu kobiety z okazji Roku Maryjnego, AAS 80 (1988) 1653-1729.
ID., Audiencja generalna 16 I 1980, n.1, w: ID., Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństwa, Watykan 1986.
PAWEŁ VI, Humanae Vitae (25 lipca 1968), Encyklika o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, AAS 60 (1968) 481-503.
Katechizm Kościoła Katolickiego, Pallottinum, Poznań 2002.
Kodeks Prawa Kanonicznego, Pallottinum, Poznań 1984.
KONGREGACJA NAUKI WIARY, Dignitas personae (8 września 2008), Instrukcja o niektórych problemach bioetycznych, Wydawnictwo AA, Kraków 2009.
ID., Donum vitae (22 lutego 1987), Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i o godności jego przekazywania, LEV, Watykan 1987.
ID., Persona humana (29 grudnia 1975), Deklaracja o niektórych zagadnieniach etyki seksualnej, w: Z. Zimowski, J. Królikowski, W trosce o pełnię wiary. Dokumenty Kongregacji Nauki Wiary 1966-1994, Biblos, Tarnów 1995.
ID., Uwagi dotyczące projektów legalizacji prawnej związków między osobami homoseksualnymi (2 czerwca 2003), w: J. Brusiło (red.), W trosce o życie. Wybrane dokumenty Stolicy Apostolskiej, t. II, Biblos, Tarnów 2012.
KONGREGACJA DS. WYCHOWANIA KATOLICKIEGO, Instrukcja dotycząca kryteriów rozeznawania powołania w stosunku do osób z tendencjami homoseksualnymi w kontekście przyjmowania ich do seminariów i dopuszczania do święceń (4 listopada 2005), w: J. Brusiło (red.), W trosce o życie. Wybrane dokumenty Stolicy Apostolskiej, t. II, Biblos, Tarnów 2012.
ID., Wytyczne wychowawcze w odniesieniu do ludzkiej miłości (1 listopada 1983), Pallottinum, Poznań 1984.
PAPIESKA RADA DS. ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU, Pornografia i przemoc w środkach przekazu – odpowiedź duszpasterska (7 maja 1989), w: K. Lubowiecki (red.), Posoborowe dokumenty Kościoła katolickiego o małżeństwie i rodzinie, t. 1, Kraków 1999.
PAPIESKA AKADEMIA PRO VITA, Refleksje na temat klonowania, w: L'Osservatore Romano 18 1997 10/196, s. 49-52.
ŚW. TOMASZ Z AKWINU, Summa Theologiae, Pars IIa IIae, Wojciech Bednarski (ed.), Veritas, Londyn 1966.
Obrzędy celebracji Sakramentu Małżeństwa, Księgarnia św. Jacka, Katowice 2009.
ARAMINI Michele, Manuale di Bioetica per tutti, Paoline, Milano 2008.
FAGGIONI Maurizio, La vita nelle nostre mani. Manuale di Bioetica teologica, Edizioni Camilliane, Torino 2004.
Id., Sessualità, matrimonio, famiglia, EDB, Bologna 2010.
GATTI Guido, Manuale di teologia morale, Elledici, Torino 2001.
GERARDI Renzo, Teologia morale, EDB, Bologna 2016.
KOKOSZKA Adam, Moralność życia małżeńskiego. Sakramentologia moralna, cz. III, Wydawnictwo Biblos, Tarnów 2003.
KOWALSKI Edmund, Osoba i bioetyka. Zagadnienia biomedyczne dla duszpasterzy i katechetów, Homo Dei, Kraków 2009.
KÜBLER-ROSS Elisabeth, La morte e il morire, Citadella, Assisi 2003.
MELINA Livio (red.), Moralne działanie chrześcijanina, Pallottinum, Poznań 2008.
SARMIENTO Augusto, Małżeństwo chrześcijańskie. Podręcznik teologii małżeństwa i rodziny, Wydawnictwo M, Kraków 2002.
SOBOLEWSKI Zbigniew, Seks, małżeństwo i rodzina. Vademecum spowiednika, Bernardinum, Pelplin 2013.
ŚLIPKO Tadeusz, Granice życia. Dylematy współczesnej bioetyki, Wydawnictwo ATK, Warszawa 1988.
WOJTYŁA Karol, Miłość i odpowiedzialność, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2001.
W cyklu 2022/2023-Z:
Konferencja Episkopatu Polski, O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek, Biblos, Tarnów 2013. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: