Historia sztuki (fakultet) T-KP-SJ>hisszt-3
Sztuka prehistoryczna (zabytki malarstwa jaskiniowego, pierwsze osady), sztuka wczesnej starożytności (Mezopotamia, Egipt, Kreta - architektura sakralna i świecka, cechy formalne rzeźby i malarstwa, kanon); sztuka dojrzałej starożytności (zmiany stylistyczne zachodzące w sztuce greckiej, poszukiwanie kanonu, najważniejsze środowiska artystyczne i twórcy; związki sztuki etruskiej ze sztuką grecką i jej wpływ na Rzym; najważniejsze osiągnięcia architektury rzymskiej, reprezentatywne dzieła, rzeźba portretowa, relief historyczny i malarstwo ścienne, cechy sztuki późnego antyku). Sztuka starochrześcijańska; sztuka bizantyjska; sztuka islamu; sztuka w Indiach, Chinach i na Dalekim Wschodzie; Afryka; Australia i Oceania; Ameryka; sztuka karolińska; romanizm; gotyk; renesans; barok; Sztuka XIX w. , wiek XX i XXI.
W cyklu 2024/2025-Z:
Sztuka prehistoryczna (zabytki malarstwa jaskiniowego, pierwsze osady), sztuka wczesnej starożytności (Mezopotamia, Egipt, Kreta - architektura sakralna i świecka, cechy formalne rzeźby i malarstwa, kanon); sztuka dojrzałej starożytności (zmiany stylistyczne zachodzące w sztuce greckiej, poszukiwanie |
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/2023-Z: | W cyklu 2023/2024-Z: | W cyklu 2025/2026-Z: | W cyklu 2024/2025-Z: |
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie procesy zachodzące w obszarze sztuki w okresie prehistorycznym aż po współczesność; ma świadomość znaczenia pozyskiwanej wiedzy dla odbioru dzieł sztuki.
Student potrafi zdefiniować właściwe cechy sztuki w omawianych okresach oraz
rozpoznać i przyporządkować dzieło sztuki do okresu historycznego, środowiska artystycznego, twórcy.
Student jest gotów do wykorzystania nabytej wiedzy z zakresu historii sztuki i umiejętności zarówno w własnej pracy twórczej, jak i pracy z innymi.
Kryteria oceniania
Wykład z prezentacją multimedialną
Zaliczenie na podstawie obecności na wykładzie.
Literatura
M. Porębski, K. Piwocki, Dzieje sztuki w zarysie, T.1, Warszawa 1979
E. H. Gombrich, O sztuce, Poznań 2009
Historia sztuki Świata, t. 1, Warszawa 1999
B. Osińska, Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka, Warszawa 2021
A. Rottenberg, Sztuka w Polsce 1945-2005, 2007
E. Chabińska-Ilchanka, L. Ristujczina, Historia malarstwa. Od prehistorii do współczesności, Bielsko-Biała 2020
M. W. Ałpatow, Historia sztuki, t. 1-4, Warszawa 1984
W cyklu 2024/2025-Z:
M. Porębski, K. Piwocki, Dzieje sztuki w zarysie, T.1, Warszawa 1979 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: