Praktyki katechetyczne T-KP-SJ>prakty-10
Zasady i formy odbywania praktyk zawodowych dla kierunku studiów o profilu ogólnoakademickim określa:
Regulamin „Organizacja przygotowania pedagogicznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie”.
Praktyki odbywają się zarówno w zakresie psychologiczno-pedagogicznym
jak i dydaktyczno-katechetycznym.
1. Praktyka w zakresie psychologiczno-pedagogicznym realizowana zgodnie z planem studiów odbywa się w szkole, pod kierunkiem opiekuna praktyk-pedagoga lub w innej placówce, a dokładnie w: domu dziecka, świetlicy socjoterapeutycznej, poradni psychologiczno-pedagogicznej lub ośrodku szkolno-wychowawczym pod kierunkiem opiekuna praktyk, równolegle z zajęciami dydaktycznymi oraz na podstawie imiennego skierowania wydanego przez Uczelnię.
2. Praktyka w zakresie dydaktyczno-katechetycznym realizowana zgodnie z planem studiów odbywa się pod kierunkiem opiekuna praktyk w następujących placówkach: przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych (liceach, technikach i szkołach branżowych I i II stopnia) oraz specjalnych.
3. Celem praktyki psychologiczno-pedagogicznej jest gromadzenie doświadczeń związanych z pracą opiekuńczo-wychowawczą z uczniami, zarządzaniem grupą i diagnozowaniem indywidualnych potrzeb uczniów oraz konfrontowanie nabywanej wiedzy psychologiczno-pedagogicznej z rzeczywistością. W trakcie realizacji praktyki student podejmuje różnorodne formy aktywności, kształtuje kompetencje opiekuńczo-wychowawcze, jednak nie podejmuje samodzielnego prowadzenia zajęć.
4. Praktyka dydaktyczno-katechetyczna ma na celu zapoznanie studenta z całokształtem życia szkoły oraz gromadzenie doświadczeń związanych z pracą dydaktyczno-wychowawczą i katechetyczną. Student ma możliwość skonfrontowania nabytej wiedzy z zakresu metodyki przedmiotu religia z rzeczywistością pedagogiczną oraz kształtuje swe umiejętności metodyczne właściwe dla postawy zawodowej przyszłego nauczyciela. W trakcie praktyki student podejmuje różne rodzaje aktywności, prowadzi samodzielnie zajęcia dydaktyczne oraz nabywa praktyczne umiejętności dydaktyczne.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się w zakresie wiedzy merytorycznej dotyczącej przedmiotu „religia” są ujęte w programie studiów Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie, w ramach których odbywa się kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela religii.
TMaK_W08
TMaK_U01
TMaK_U14
TMaK_U15
TMaK_K01
TMaK_K02
TMaK_K03
TMaK_K04
TMaK_K06
TnMaK_W01
TnMaK_W02
TnMaK_W03
TnMaK_W04
TnMaK_W05
TnMaK_W06
TnMaK_W07
TnMaK_W08
TnMaK_W09
TnMaK_W10
TnMaK_W11
TnMaK_W12
Kryteria oceniania
WARUNKI ZALICZENIA PRAKTYKI
1. Warunkiem uzyskania zaliczenia praktyki jest przedstawienie przez studenta niezwłocznie po zakończonej praktyce następującej dokumentacji:
a. szczegółowo udokumentowanego przebiegu praktyki w dzienniku praktyk z dołączoną opinią i oceną (w skali od 2-5) nauczyciela – szkolnego opiekuna praktyk i adnotacją pracownika Działu Spraw Studenckich potwierdzającą terminowe dostarczenie umów
b. jednego arkusza obserwacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez opiekuna praktyki w szkole lub innej placówce, w której student odbywa praktykę psychologiczno-pedagogiczną;
c. trzech kart obserwacji z wybranych lekcji obserwowanych i dwóch scenariuszy z wybranych lekcji prowadzonych przez studenta w ramach praktyki dydaktyczno-katechetycznej śródrocznej;
d. sześciu kart obserwacji z wybranych lekcji obserwowanych i trzech scenariuszy z wybranych lekcji prowadzonych przez studenta w ramach praktyki dydaktyczno-katechetycznej ciągłej,
e. własnych refleksji na temat odbytej praktyki: aspekty pozytywne, negatywne, wnioski (w Dzienniku praktyk studenta).
2. Na zaliczenie praktyk, którego dokonuje wydziałowy opiekun praktyki, składa się:
a) ocena dokumentacji wymienionej powyżej w pkt. a, b, c, d, e oraz sprawdzenie i zatwierdzenie prze wydziałowego opiekuna praktyk przedłożonych do oceny przez praktykanta scenariuszy lekcji- konspektów (50%)
b) ocena wystawiona przez opiekuna praktyki w szkole (50%)
3. Praktykę zalicza pracownik naukowo–dydaktyczny Katedry Katechetyki Wydziału Teologicznego UPJPII, opiekun odpowiedzialny za organizację przygotowania pedagogicznego, wpisując zaliczenie do karty egzaminacyjnej i indeksu studenta pod warunkiem uzyskania przez studenta pozytywnej oceny wystawionej przez szkolnego opiekuna praktyki oraz zatwierdzenia poprawności przedłożonej dokumentacji praktyk.
Praktyki zawodowe
a. Praktyki odbywają się na podstawie umowy zawartej pomiędzy UPJPII a szkołą, w której pracuje katecheta – szkolny opiekun praktyk.
b. Szczegółowy plan praktyki opracowuje opiekun praktyki w obecności praktykanta, po jego zgłoszeniu się do szkoły. Możliwa jest zamienna realizacja wymiaru praktyk w szkole podstawowej i ponadpodstawowej dla kierunku kapłańskiego w zależności od bieżących potrzeb i możliwości przyjęć na praktyki lub staż.
c. Student samodzielnie przygotowuje konspekty i prowadzi lekcje w różnych klasach i na różnych poziomach, równomiernie rozłożone w czasie praktyki. Każda lekcja powinna być starannie przygotowana pod względem merytorycznym i metodycznym, a konspekt należy przedłożyć szkolnemu opiekunowi praktyki. Po przeprowadzonej praktyce następuje jej szczegółowe omówienie przez opiekuna praktyki i wyrażona ocena oraz podpis jako zaliczenie lekcji.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: