Teologia moralna T-KP-SJ>teomor-8
Tematy
1-2 Chrześcijańska wizja płciowości. Podstawowe aspekty teologii ciałą.
3-4 Personalistyczna koncepcja płciowości. Wizja płciowości w nauczaniu Kościołą.
5-6 Istota płciowości. Cielesny wymiar płciowości. Uczuciowy wymiar płciowości
7-8 Duchowy wymiar płciowości. Dynamiczny i komplementarny wymiar płciowości. Etyczny wymiar płciowości.
9-10 Płciowość a miłość. Czystość jako wychowanie do miłości. Powołanie do czystości
11-12 Czystość przedmałżeńska, małżeńska, osob samotnych i czystość konsekrowana.
13-14 Moralne problemy zaburzeń i dewiacji seksualnych
15- Moralne aspekty odpowiedzialnego rodzicielstwa. Postawy antyrodzicielskie.
W cyklu 2022/2023-L:
Tematy |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/2025-L: | W cyklu 2023/2024-L: | W cyklu 2022/2023-L: |
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student posiada wiedzę na temat podstawowych zasad dotyczących moralności życia płciowego. Zna podstawowe aspekty teologii ciała, a także personalistyczną koncepcje płciowości. Posiada wiedzą na temat czystości seksualnej a także moralnych problemów dotyczących dewiacji seksualnych.
Zna moralne aspekty odpowiedzialnego rodzicielstwa.
UMIEJĘTNOŚCI
Student wykorzystuje znajomość zasad teologii moralnej w życiu codziennym. Student posiada umiejętność merytorycznego argumentowania, prowadzenia merytorycznej dyskusji światopoglądowej dotyczącej zagadnień teologicznych i życia Kościoła, z wykorzystaniem własnych poglądów oraz poglądów innych autorów, formułowania wniosków oraz tworzenia syntetycznych podsumowań
KOMPETENCJE (POSTAWY)
W wyniku przeprowadzonych zajęć student ma świadomość wagi moralności chrześcijańskiej normującej jego postawę wobec Boga i wobec samego siebie. Student jest zorientowany na problemy relacji między Bogiem a człowiekiem oraz relacji człowieka do samego siebie, a także rozumie swoje zadanie w sferze płciowości. Postępuje zgodnie z zasadami natury osoby ludzkiej. Stosuje wiedzę teologiczno-moralną do budowania relacji międzyludzkich w rodzinie i w społeczeństwie. Ma świadomość złożoności rzeczywistości i rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów. Identyfikuje i rozstrzyga dylematy – zwłaszcza etyczno-moralne – związane z życiem indywidualnym i społecznym.
Kryteria oceniania
Wykład, analiza tekstu, dyskusja.
Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia
Zaliczenie przedmiotu w formie ustnej. Pytania na egzaminie dotyczyć będą zagadnień, które były podejmowane na wykładach, a także odnoszące się do przeczytanej lektury. Przed egzaminem istnieje możliwość dialogu i zadawania pytań wiążących się z przerobionym materiałem.
Obecność na wykładach jest obowiązkowa. Podstawą egzaminu będzie obecność na zajęciach, znajomość treści wykładów uzupełniona o literaturę.
Uwagi
W cyklu 2022/2023-L:
Obciążenie studenta pracą: Razem: 30 godzin |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: