Outline History of Liturgical Theology T-SJ>mon23/24-Z-6
Przedmiotem wykładu jest ukazanie dziejów usystematyzowanej refleksji teologicznej nad doświadczeniem wiary w liturgii Kościoła. Teologia liturgiczna kształtowała się w oparciu o rozumienie liturgii i Kościoła w jego relacji do Chrystusa. Przedmiotem nauki o liturgii jest przede wszystkim Kościół sprawujący kult (Ecclesia orans), czyli wiara Kościoła, życie wiarą wyrażające się w sprawowanej liturgii - w słowach, obrzędach i formach pozawerbalnych. Historia tej refleksji jest jednocześnie rozwojem teologii liturgicznej.
Pełny opis:
Systematyczna refleksja na temat kultu Kościoła różnych epokach Kościoła pozwala wyróżnić najważniejsze aspekty i cechy teologii liturgicznej, a współczesne zainteresowanie liturgią postulowane przez Sobór Watykański II stało się impulsem dla określenia tej dziedziny teologii oraz jej relacji do innych nauk teologicznych, a także nauk humanistycznych, a przede wszystkim do atropologii, etyki i całej ludzkiej egzystencji.
W ramach wykładu omówione zostaną następujące tematy:
1. Zagadnienia wstępne
2. Interpretacja liturgii w ujęciu historycznym
3. Starożytność (teologia deskryptywna, teologia inicjacyjna, theologia prima, teologia akomodacyjna, teologia kreatywna).
4. Średniowiecze (celebracja a reflekscja teologiczna, teologia alegoryczna, dogmatyka liturgiczna, czyli sakramentologia).
5. Czasy nowożytne (nurt historyczny, nurt monastyczny).
6. Ruch liturgiczny.
7. Współczesne szkoły liturgiczne.
8. Odo Casel OSB.
9. Romano Guardini.
10. Cipriano Vagaggini OSB.
11. Salvadore Marsili.
12. Achille M. Triacca.
13. Nurt pocaselowski.
14. Wpływ teologii wschodniej.
15. Lex orandi - lex credendi.
W cyklu 2023/2024-Z:
Przedmiotem wykładu jest ukazanie dziejów usystematyzowanej refleksji teologicznej nad doświadczeniem wiary w liturgii Kościoła. Teologia liturgiczna kształtowała się w oparciu o rozumienie liturgii i Kościoła w jego relacji do Chrystusa. Przedmiotem nauki o liturgii jest przede wszystkim Kościół sprawujący kult (Ecclesia orans), czyli wiara Kościoła, życie wiarą wyrażające się w sprawowanej liturgii - w słowach, obrzędach i formach pozawerbalnych. Historia tej refleksji jest jednocześnie rozwojem teologii liturgicznej. Pełny opis: W ramach wykładu omówione zostaną następujące tematy: 1. Zagadnienia wstępne 2. Interpretacja liturgii w ujęciu historycznym 3. Starożytność (teologia deskryptywna, teologia inicjacyjna, theologia prima, teologia akomodacyjna, teologia kreatywna). 4. Średniowiecze (celebracja a reflekscja teologiczna, teologia alegoryczna, dogmatyka liturgiczna, czyli sakramentologia). 5. Czasy nowożytne (nurt historyczny, nurt monastyczny). 6. Ruch liturgiczny. 7. Współczesne szkoły liturgiczne. 8. Odo Casel OSB. 9. Romano Guardini. 10. Cipriano Vagaggini OSB. 11. Salvadore Marsili. 12. Achille M. Triacca. 13. Nurt pocaselowski. 14. Wpływ teologii wschodniej. 15. Lex orandi - lex credendi. |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
TkMaK_W02
ma uporządkowaną, pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji, szczegółową wiedzę z zakresu liturgiki i liturgii, obrzędowości Kościoła katolickiego i pobożności ludowej
P7S_WG, P7S_WK
TkMaK_W03
ma pogłębioną wiedzę z zakresu teologii słowa Bożego i sakramentów
P7S_WG; P7S_WK
UMIEJĘTNOŚCI:
TkMaK_U04
potrafi sprawować liturgię i obrzędy Kościoła katolickiego (P7S_UW; P7S_UK; P7S_UO)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
TkMaK_K01
podejmuje przez całe życie osobisty religijno-duchowy rozwój i potrafi kierować rozwojem religijno-duchowym innych osób (P7S_KK; P7S_KO; P7S_KR).
Kryteria oceniania
Egzamin ustny na zakończenie semestru z materiału przede wszystkim zawartego w wykładach i tekstach przesyłanych elektronicznie. Obecność na wykładach jest zalecana.
Literatura
- B. Nadolski, "Wprowadzenie do liturgii", Kraków 2004.
- B. Migut, "Teologia liturgiczna szkoły rzymskiej", Lublin 2007.
- S. Marsili, "Teologia liturgica", w: Nuovo dizionario di teologia, red. G. Barbaglio, S. Dianich, Cinisello Balsamo 1991.
- Teologia pastoralna. Duszpasterstwo na nowe czasy", red. T. Spidlik, M. Rupnik, tłum. K. Stopa, Kraków 2010.
- A. Sielepin, Teologia liturgiczna (skrypt).
Uwagi
W cyklu 2023/2024-Z:
Egzamin ustny na zakończenie semestru z materiału przede wszystkim zawartego w wykładach i tekstach przesyłanych elektronicznie. Obecność na wykładach jest zalecana. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: