Historia sztuki (starożytność i średniowiecze) T-SY>hisszt-5
Wykład prezentuje wiedzę o artystycznych aspektach kultury antycznej, głównie Grecji i Rzymu, łącznie z okresem wczesnego rozwoju sztuki chrześcijańskiej. Omówione zostaną tutaj przede wszystkim najważniejsze zabytki starożytnej architektury i rzeźby. W odniesieniu do sztuki przedchrześcijańskiej nacisk położony jest na te zagadnienia, które stały się trwałą składową dziedzictwa antycznego, i z których czerpały późniejsze epoki, zarówno średniowiecze, renesans, a także późniejsze epoki. W części poświęconej wiekom średnim, które były okresem wielkiego rozkwitu sztuki kościelnej, zostaną przedstawione dwie główne epoki stylowe: romanizm oraz gotyk. Zachowane zabytki tego okresu pozwalają poszerzyć panoramę zjawisk artystycznych obok architektury i rzeźby także o inne ważne dziedziny sztuki sakralnej, takie jak malarstwo (w tym miniatorstwo i witrażownictwo) czy rzemiosło artystyczne. Ponadto zostaną przedstawione wiadomości z zakresu sztuki bizantyjskiej (z okresu do upadku Konstantynopola). Treść wykładu uwzględnia także elementy ikonografii, historii, w tym historii Kościoła, dziejów duchowości, historii liturgiki, archeologii prawnej i innych zagadnień, których przejawy odnajdujemy w dziejach sztuki. Ponadto, wykład wprowadza także podstawowe wiadomości z zakresu terminologii historii sztuki i technik artystycznych, niezbędne do interpretacji dzieł sztuki.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student(ka) posiada podstawową wiedzę o najważniejszych zabytkach sztuki antycznej i średniowiecznej oraz umiejętność ich interpretacji.
Kryteria oceniania
Kurs kończy się przygotowaniem przez studenta(tkę) na koniec semestru pracy pisemnej o charakterze eseistycznym (8-max. 10 tys. znaków tj. 4-5 str. mpisu), poświęconej jednemu zagadnieniu z zakresu sztuki starożytnej lub średniowiecznej (z listy przedłożonej przez wykładowcę lub zaproponowanemu samodzielnie), która podlega ocenie z uwagi na poprawność merytoryczną i sposób ujęcia tematu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: