Historia sztuki sakralnej w Polsce T-SY>hisszt-9
Wykład prezentuje wiedzę o artystycznych aspektach kultu chrześcijańskiego: architekturze sakralnej, religijnym malarstwie (w tym miniatorstwie i witrażownictwie), rzeźbie, paramentyce (złotnictwo i inne dziedziny rzemiosła artystycznego), które są omawiane na tle dziejów kultury artystycznej w Polsce od średniowiecza do współczesności. Na wykładzie zostaną także pobieżnie omówione zabytki sakralne z kręgu kościoła Wschodniego, które są częścią dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej. Treść wykładu uwzględnia także elementy ikonografii, historii, w tym historii Kościoła, dziejów duchowości, historii liturgiki, archeologii prawnej i innych zagadnień, których przejawy odnajdujemy w dziejach sztuki. Wprowadzone są także podstawowe wiadomości z zakresu terminologii historii sztuki i technik artystycznych, niezbędne do interpretacji dzieł sztuki.
W cyklu 2024/2025-Z:
Wykład prezentuje wiedzę o artystycznych aspektach kultu chrześcijańskiego: architekturze sakralnej, religijnym malarstwie (w tym miniatorstwie i witrażownictwie), rzeźbie, paramentyce (złotnictwo i inne dziedziny rzemiosła artystycznego), które są omawiane na tle dziejów kultury artystycznej w Polsce od średniowiecza do współczesności. Na wykładzie zostaną także pobieżnie omówione zabytki sakralne z kręgu kościoła Wschodniego, które są częścią dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej. Treść wykładu uwzględnia także elementy ikonografii, historii, w tym historii Kościoła, dziejów duchowości, historii liturgiki, archeologii prawnej i innych zagadnień, których przejawy odnajdujemy w dziejach sztuki. Wprowadzone są także podstawowe wiadomości z zakresu terminologii historii sztuki i technik artystycznych, niezbędne do interpretacji dzieł sztuki. |
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student(ka) posiada podstawową wiedzę o najważniejszych zabytkach sztuki sakralnej w Polsce i umiejętność ich interpretacji.
Kryteria oceniania
Wykład z prezentacją multimedialną;
Kurs kończy się przygotowaniem przez studenta(tkę) pracy pisemnej o charakterze eseistycznym, poświęconej wybranemu, jednemu zagadnieniu z zakresu sztuki sakralnej w Polsce, która podlega ocenie z uwagi na poprawność merytoryczną i sposób ujęcia tematu.
Literatura
T. Dobrzeniecki, Rzeźba sakralna w Polsce, Warszawa 1980
Sztuka sakralna w Polsce. Architektura, red. naczelny A. Krauze, rysunki T. Janowski, Warszawa 1956
Sztuka sakralna w Polsce. Malarstwo, oprac. T. Dobrzeniecki, J. Ruszczycówna, Z. Niesiołowska-Rotherowa, Warszawa 1958
T. Chrzanowski, Polska sztuka sakralna, Kraków 2002
Historia sztuki polskiej, red. T. Dobrowolski, t. 1-3, Warszawa 1965
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: