Historia powszechna i Polski XIX wieku TH-SL>hisxix-2
Wykład obejmuje dzieje Polaków i innych narodowości na ziemiach polskich w XIX w. z uwzględnieniem wydarzeń i zjawisk politycznych, społecznych i gospodarczych w Europie i świecie. Opisywane wydarzenia zostaną przedstawione z ukazaniem ścisłego związku pomiędzy obiema płaszczyznami geograficznymi.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/2025-L: | W cyklu 2022/2023-L: |
Efekty kształcenia
Student poznaje najważniejsze wydarzenia z historii powszechnej i Polski w XIX wieku, z uwzględnieniem najważniejszych zjawisk, postacie, daty i ciąg przyczynowo-skutkowy. Wskutek tego uzyskuje możliwość syntetycznego i analitycznego porównania opisywanych zjawisk, uzyskuje możliwość wysuwania wniosków. Uzyskuje podstawę do analizy i doboru tekstów źródłowych. Ma świadomość znaczenia okresu rozbiorów dla przyszłych i dalszych dziejów Polski i Narodu Polskiego.
Kryteria oceniania
- obecność obowiązkowa (dopuszczalne max 2 nieusprawiedliwione nieobecności). W przypadku większej nieobecności zaliczenie tematyki w formie ustnej na dyżurze. Zgodnie z regulaminem studiów nie można przekroczyć 50% nieobecności
- pozytywne zaliczenie testu końcowego pisemnego na koniec semestru
Literatura
Literatura podstawowa:
- A. Chwalba, Historia Polski 1795-1918, Kraków 2000.
Literatura uzupełniająca:
- Insurekcja Kościuszkowska w dziejach i tradycji, pr. zbior., Warszawa 2004.
- S. Kieniewicz, A. Zahorski, W. Zajewski, Trzy powstania narodowe - kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, [różne wydania].
- S. Kieniewicz, Powstanie styczniowe, [różne wydania].
- W. Tokarz, Wojna polsko-rosyjska 1830 i 1831, Warszawa 1993.
- M Zgórniak, S Kieniewicz, Zrywy narodowe, [różne wydania].
- M. Żywczyński, Historia powszechna 1789-1870, [kilka wydań]
- J. Pajewski, Historia powszechna 1871–1918, [kilka wydań]
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: