Mapa turystyczna Polski TH-TUH-SL>maptup
Celem kursu semestralnego jest możliwie najpełniejsze omówienie walorów i potencjału kulturowego Polski w jej obecnych granicach terytorialnych. Ich znajomość jest niezbędna w praktyce zawodowej z zakresu dyscyplin szeroko wiązanych z historią, sztuką i kulturą, z dorobku których korzysta branża turystyczna. Metoda pracy realizowana podczas ćwiczeń opiera się na prezentacjach oraz analizie i krytycznej interpretacji wybranych tekstów.
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W toku kursu studenci poznają dziedzictwo kulturowe Polski, jak również mają posiąść umiejętności praktyczne związane z planowaniem, organizacją oraz realizowaniem tematycznych i atrakcyjnych tras turystycznych – kompetencji niezbędnej do wykonywania zawodu.
Kryteria oceniania
Kryteriami warunkującymi uzyskanie pozytywnej oceny są:
- Uczestnictwo w ćwiczeniach – dopuszczalne są dwie nieobecności.
- Omówienie problemowe w formie referatu i stworzenie projektu planu trasy turystycznej w wybranym przez prowadzącego regionie Polski (wypowiedź ustna i prezentacja).
Warunkiem zaliczenia przedmiotu w systemie indywidualnego toku nauczania jest uzyskanie pozytywnej oceny z obowiązującego wszystkich studentów referatu, którego termin wygłoszenia jest ustalany dogodnie dla potrzeb i możliwości studenta. Dodatkowym warunkiem jest napisanie pracy na zadany przez prowadzącego temat, opatrzony stosownym aparatem naukowym. Zagadnienia oraz zakres materiału określają powyższe punkty sylabusu. Tekst powinien być ekwiwalentem trzydziestu godzin kursu oraz takiej samej ilości godzin pracy własnej studenta (ok. 12500–18000 znaków, maksymalnie do 10 stron). Jego konstrukcja musi spełniać walory pracy naukowej, co oznacza, że:
- postawiona teza i postulaty badawcze mają opierać się na wyznaczonym temacie;
- wywód ma prowadzić do logicznych wniosków;
- należy zachować poprawność językową (wystrzegając się szczególnie neologizmów i tautologii, zachowując zaś odpowiednią stylistykę oraz interpunkcję);
- należy też zastosować aparat naukowy – przypisy i wykaz bibliografii na końcu (system przypisów dowolny, ma być jednak konsekwentny);
- praca ma być samodzielna – wykrycie plagiatu poskutkuje niezaliczeniem przedmiotu (w rażących przypadkach może zakończyć się wszczęciem postępowania dyscyplinarnego, przewidzianym przez ogólne przepisy prawa i regulamin Uniwersytetu!)
Powyższe kryteria będą stanowiły podstawę do oceny.
Literatura
Literatura podstawowa w wyborze, stanowiąca punkt wyjścia do rozpoczęcia szerszych badań:
Architektura gotycka w Polsce, t. 1-3 red. Teresa Mroczko, Marian Arszyński, Warszawa 1995.
Edward Chwalewik, Zbiory polskie. Archiwa, biblioteki, gabinety, galerie, muzea i inne zbiory pamiątek przeszłości w ojczyźnie i na obczyźnie w porządku alfabetycznym według miejscowości ułożone, t. I-II, Warszawa-Kraków 1926–1927.
Katalog zabytków sztuki w Polsce [cała seria].
Lijewski Teofil, Mikułowski Bogdan, Wyrzykowski Jerzy, Geografia turystyki Polski, Warszawa 2020.
Miłobędzki Adam, Zarys dziejów architektury w Polsce, Warszawa 1988.
Niemcewicz Julian Ursyn, Podróże historyczne po ziemiach polskich, Paryż-Petersburg 1858.
Uwagi
W cyklu 2023/2024-L:
Kryteriami warunkującymi uzyskanie pozytywnej oceny są: - Uczestnictwo w ćwiczeniach – dopuszczalne są dwie nieobecności. Warunkiem zaliczenia przedmiotu w systemie indywidualnego toku nauczania jest uzyskanie pozytywnej oceny z obowiązującego wszystkich studentów referatu, którego termin wygłoszenia jest ustalany dogodnie dla potrzeb i możliwości studenta. Dodatkowym warunkiem jest napisanie pracy na zadany przez prowadzącego temat, opatrzony stosownym aparatem naukowym. Zagadnienia oraz zakres materiału określają powyższe punkty sylabusu. Tekst powinien być ekwiwalentem trzydziestu godzin kursu oraz takiej samej ilości godzin pracy własnej studenta (ok. 12500–18000 znaków, maksymalnie do 10 stron). Jego konstrukcja musi spełniać walory pracy naukowej, co oznacza, że: - postawiona teza i postulaty badawcze mają opierać się na wyznaczonym temacie; |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: