Przewodnictwo po Krakowie TH-TUH-SL>przewkra
T_1. Kraków, jego specyfika i miejsce na tle innych atrakcji turystycznych Polski.
T_2. Ogólna charakterystyka profesjonalnego przewodnika po Krakowie i metody jego pracy
T_3. Przewodnictwo po Krakowie – ogólne zasady, etyka przewodnicka, nakazy zwyczajowe. Jak pracować, by móc prawidłowo funkcjonować w gronie profesjonalnych przewodników.
T_4. Instytucje zrzeszające przewodników krakowskich – kto, gdzie, kiedy?
T_5. Krakowskie trasy turystyczne – standardowe, tematyczne, przygotowanie tras wg wskazań klienta
T_6. Przewodnik jako znawca i propagator sztuki, historii miasta i kraju oraz szeroko pojętej tradycji miejscowej
T_7. Przewodnik jako kompleksowy doradca klienta – co, kiedy i gdzie w Krakowie?
T_8. Grupy turystyczne a turysta indywidualny – metody pracy przewodnickiej z klientem i współpracy ze zleceniodawcą. Umiejętne gospodarowanie dostępnym czasem i miejscem z uwzględnieniem potrzeb zwiedzających.
T_9. Metody prawidłowego określenia i przygotowania programu zwiedzania Krakowa – programy autorskie, Kraków w pigułce, Kraków na weekend
T_11. Zasady oprowadzania po krakowskich muzeach i ekspozycjach wewnętrznych – uprawnienia, ograniczenia, szkolenia przewodnickie
T_10. Sytuacje kryzysowe i delikatne – sposoby rozwiązywania problemów podczas obsługi zwiedzających i we współpracy ze zleceniodawcą
T_11. Współpraca z innymi przewodnikami, instytucjami kultury, muzeami, przewoźnikami na obszarze miasta i w okolicy
T_12. Przewodnik nowoczesny – mikrofon, zestawy tour guide, praca z obrazem; sposoby reklamy profesjonalnych usług przewodnickich.
W cyklu 2024/2025-Z:
Zapoznanie studentów z różnorodnymi, prawidłowymi technikami i metodami pracy profesjonalnego przewodnika miejskiego po Krakowie z uwzględnieniem specyfiki pracy z różnymi grupami zwiedzających. Utrwalenie wiedzy na temat historii i zabytków Krakowa. Nauka prowadzenia zwiedzania krakowskimi szlakami turystycznymi, rozwiązywania problemów i właściwych sposobów postępowania w sytuacjach niespodziewanych, z którymi przewodnik może spotkać się podczas oprowadzania grup lub turystów indywidualnych. Omówienie zasad etyki pracy przewodnickiej, współpracy z biurami podróży i przewodnikami wewnętrznymi muzeów oraz praktycznej organizacji programu i prowadzenia grupy podczas zwiedzania. |
Tryb zajęć
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/2025-Z: | W cyklu 2022/2023-L: |
Efekty kształcenia
Student:
E_1. Zna i stosuje w praktyce podstawowe zasady pracy profesjonalnego przewodnika miejskiego po Krakowie. Posiada wiedzę dotyczącą ograniczeń, nakazów zwyczajowych, zasad etyki przewodnickiej, zachowania w zwiedzanych obiektach i współpracy z innymi oprowadzającymi. Potrafi godnie reprezentować Kraków przed zwiedzającymi jako żywa wizytówka miasta, znawca jego historii i kultury.
E_2. Potrafi oprowadzić grupę turystyczną lub turystów indywidualnych w każdym wieku, dysponując wiedzą merytoryczną, technikami praktycznymi i odpowiednim podejściem psychologicznym do zwiedzających. Potrafi pracować z mikrofonem i zestawem tour guide, przywitać, pożegnać turystów, podziękować, poprosić o coś grupę oraz w elegancki i skuteczny sposób nakazać dany sposób postępowania.
E_3. Potrafi płynnie współpracować ze zleceniodawcą, innym przewodnikiem, przewoźnikiem miejscowym, biurem rezerwacji prawidłowo układając w czasie różne elementy zwiedzania miasta tworzące program grupy/turystów indywidualnych.
E_4. Potrafi samodzielnie przygotować schemat programu zwiedzania Krakowa z uwzględnieniem zaleceń i sugestii zleceniodawcy/klienta, budżetu i profilu grupy oraz dostępnego czasu zwiedzania.
E_5. Potrafi interesująco opowiedzieć o atrakcjach miasta Krakowa, zabytkach miejscach historycznie istotnych. Potrafi przedstawić przynajmniej najważniejsze tradycje i legendy Krakowa, ich genezę, znaczenie oraz miejsce w kulturze i tradycji polskiej. Potrafi odpowiedzieć na pytania związane z imprezami turystycznymi i folklorem miasta Krakowa.
E_5. Zna instytucje zrzeszające i pomagające profesjonalnym przewodnikom krakowskim oraz dostępne metody samokształcenia. Stosuje w praktyce nowatorskie metody opowiadania po zwiedzanych obiektach.
E_6. Jest przygotowany merytorycznie i praktycznie do uczestnictwa w kursie dla przewodników miejskich po Krakowie organizowanym przez uprawnione do tego lokalne struktury przewodnickie oraz do przystąpienia do egzaminów federacyjnych.
Kryteria oceniania
W_1. obecność na zajęciach (dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności; do usprawiedliwienia wszelkich dodatkowych nieobecności wymagane jest imienne zaświadczenie lekarskie lub poświadczenie stawiennictwa w instytucjach publicznych)
W_2. pozytywna ocena opracowanej i przedstawionej podczas zaliczenia (samodzielnie lub grupowo) prezentacji poświęconej przewodnictwu po Krakowie, historii/sztuce miasta LUB pozytywna ocena umiejętności przewodnickich podczas zaliczeniowego oprowadzania praktycznego (trasa wcześniej uzgodniona, do podziału między zaliczających przedmiot studentów)
Literatura
Historia Krakowa dla każdego, Jan M. Małecki, Wydawnictwo Literackie.
Urbs celeberrima – Przewodnik po zabytkach Krakowa, Michał Rożek, Wydawnictwo WAM
Kraków od A do Z, Jan Adamczewski, KAW, 1992
Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011
Obsługa ruchu turystycznego, Zygmunt Kruczek (red. nauk.), Wydawnictwo PROKSENIA, 2009
W cyklu 2024/2025-Z:
Historia Krakowa dla każdego, Jan M. Małecki, Wydawnictwo Literackie. Urbs celeberrima – Przewodnik po zabytkach Krakowa, Michał Rożek, Wydawnictwo WAM Kraków od A do Z, Jan Adamczewski, KAW, 1992 Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011 Obsługa ruchu turystycznego, Zygmunt Kruczek (red. nauk.), Wydawnictwo PROKSENIA, 2009 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: